Ударихме дъното с тази ситуация. Това заяви пред БНР политологът и създател на социологическа агенция "Мяра" Първан Симеонов. Думите му са относно казуса с делото за законността на изборите за 51-вото Народно събрание.

Той не вярва, че каквото и да постанови КС в тази ситуация, някой ще бъде убеден. "И да влезе "Величие", и да не влезе няма да убедим широката общественост, че това е правилното решение и че това не е политическо решение. Това е заради цялостната картина. Това ще е сумарният резултат или по-скоро липса на резултат", коментира Симеонов.

Той е на мнение, че ако партия "Величие" влезе в парламента, правителството вероятно ще продължи да работи, но мнозинството му ще е много по-крехко. В тази ситуация правителството все повече ще зависи от външни фактори, каквито например са ДПС-Ново начало, а по някои теми и ПП-ДБ.

Политологът прогнозира, че ситуацията ще остане трудна. Според него единственото, което може да осмисли съществуването на кабинета, ще бъде евентуално изчакването на конвергентния доклад и влизането на България в еврозоната.

"Това няма да е никак леко, защото влизането на България в еврозоната не е по вкуса на мнозинството от българите и това заедно със създалата се турбулентна ситуация ще одързости всякакви форми на протест, включително форми на протест за оставка на правителството", отбеляза той.

По негови думи няма да има преосмисляне на съществуването на самото правителство, но по всяка вероятност ще трябва да има преосмисляне за бъдещето му.

Пламен Киров: Пълно касиране на изборите не може да има

Пламен Киров: Пълно касиране на изборите не може да има

КС проверява само 2204 секции

Първанов заяви, че се намираме в ситуация, която час по-скоро трябва да променим на ниво изборни процедури.

Той отбеляза, че очевидно трябва оптимизация на Изборния кодекс, която трябва да е много премислена.

"Трябва да се седне на масата за преговори, системно звучащите формации трябва да намерят някаква формула на преговори, защото всичко това, което ни се случва, е заради хартиеното гласуване, хартиеното отчитане, демографската ситуация в страната, която не позволява в малките населени места да има грамотни секционни комисии, заради партийния живот, който прави така, че партийните квоти по места в СИК не се контролират един друг - те са фиктивни, продават се, цели комисии могат да бъдат купени. Секционните комисии трябва да спрат да броят. Мисля си за преброителни центрове - няколко в страната. Наличието на хартия трябва да се минимизира. В своите мечти виждам машинно отчитане. Т.е. намаляване на хартията, намаляване ролята на секционните комисии, които ще стават все по-зле. Всичко това трябва да стане с много премислени стъпки за оптимизация на Кодекса", коментира политологът.

Той посочи, че проблемите с машинния вот са минимални и незначителни.

Според него има два пътя: "Или продължаващо затъване в плаващия пясък на взаимните обвинения и ступор, или системните политически сили да седнат и да направят малки, сигурни и обмислени промени в Изборния кодекс, които лека-полека да елиминират броенето на ниво СИК и използването на хартия".

Той не се нае да каже кой е виновен, но подчерта, че вижда как институциите са стъписани от внезапната отговорност, която им се е стоварила. По негови думи КС явно видял несвойствена ситуация, с която му е трудно да се справи.

КС разяснява какво и кога публикува

КС разяснява какво и кога публикува

След призива на Народното събрание за публичност на документите по казуса с изборите

Колкото повече на показ излизат нещата, толкова повече пада доверието, отбеляза Симеонов.

По негови думи в ситуацията има две рецепти - да се подходи институционално и мъдро или още по-големи слоеве от обществото да се увлекат по радикализъм.

"По-големият проблем е няма ли да касираме като цяло изборите. Радикалната теза наистина звучи така. Има един голям проблем - и етичен, и политически - в такива моменти се събужда питането: ако касираме изборите, по-добре ли ще стане?", посочи той.

Според него е очевидно, че има основания да се мисли за цялостно касиране, но е по-добре да не се прави това, защото "тази страница, за съжаление, няма да можем да я прочетем отново. По-добре да пишем следващите страници".

Депутатите разтревожени от хода на конституционното дело за изборите

Депутатите разтревожени от хода на конституционното дело за изборите

На прага сме на институционална нестабилност