Корупцията на национално ниво се използва като инструмент от чужди страни като Русия, за да влияят на вътрешната стабилност и политика и да създават зависимости. Затова борбата с корупцията е толкова важна. Това послание отправи министър-председателят Кирил Петков в изказването си в рамките на Седмия икономически форум в Делфи, Гърция, цитиран от Правителствената информационна служба.

Премиерът беше категоричен, че е необходима сериозна дискусия по темата не само на национално, но също така и на регионално, европейско и глобално ниво, защото настоящата ситуация с войната в Украйна ясно е показала характера на управляващите в Русия, от които никой не желае да бъде зависим.

Министър-председателят даде пример с корупцията в България. Петков посочи, че страната ни е една от най-зависимите от Русия държави в сферата на енергетиката, но същевременно през последните десет години не е направено достатъчно за диверсификацията и за справяне с тази зависимост. Премиерът сравни "Турски поток" с газовия интерконектор Гърция-България и изтъкна, че докато реализацията на в пъти по-скъпия проект (известен у нас като "Балкански поток"-бел.ред,), който не носи реална диверсификация, е вървяла в ускорено при предишните управляващи, другият проект след близо 10 години все още остава незавършен.

Кирил Петков посочи "Турски поток" като пример за корупция

Кирил Петков посочи "Турски поток" като пример за корупция

На среща с Байдън са обсъдили борбата с корупцията

Министър-председателят увери, че към момента се работи сериозно по интерконектора и той ще бъде готов в средата на настоящата година и страната ни ще има истинска диверсификация, което ще е от полза за целия регион.

По думите му прозрачността е сред ключовите принципи в тази посока. Според българския министър-председател би било добре на европейско ниво да има възможност да се разследват не само злоупотреби с евросредства, но също борбата с прането на пари и трансграничната престъпност, например.

В изказването си премиерът Петков изтъкна още, че рискът от нестабилност в Западните Балкани е друг потенциален проводник на руската външна политика. По тази причина са необходими категорични превантивни действия в нашия регион. "Време е заедно да покажем, че Балканите са символ на координация," категоричен беше българският министър-председател.

Кризата в Украйна насочи погледите на САЩ и ЕС към Западните Балкани

Кризата в Украйна насочи погледите на САЩ и ЕС към Западните Балкани

Районът е традиционен кръстопът на интереси