Има два варианта за управление или за съставяне на мнозинство за правителство. Единият формат е с ГЕРБ, другият без ГЕРБ. Въпросът в момента е дали най-голямата парламентарна група трябва да участва. Това заяви пред БНР председателят на Народното събрание и депутат от БСП-Обединена левица Наталия Киселова.

Според нея без ГЕРБ не може да има промени при квалифицирано мнозинство. По думите й това дава яснота защо ДБ водят разговори с партията на Борисов. Киселова смята, че се полагат усилия за съставяне на редовен кабинет.

Тя е на мнение, че ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи, с изключение на ВСС и Инспектората. Те трябва да бъдат извадени пред скоби, защото мнозинството, което трябва да подкрепи, е по-сериозно, поясни Киселова.

Според нея има косвена връзка между разговорите за правителство и избора на главен прокурор. Председателят на НС заяви, че хипотетично е възможно до 16 януари 2025 г. да се приемат промените в ЗСВ. По думите й обаче най-вероятно това няма да спре процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Тя добави, че има вероятност президентът да не подпише указа за назначаването на новия обвинител номер едно.

Киселова отбеляза, че Димитър Главчев е в неблагоприятна ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от президента. В същото време служебното правителство няма пълна подкрепа в средите на Народното събрание, поясни тя. По думите й проект за нов бюджет и за удължаване на действието на стария следва да бъде внесен само от правителството.

Председателят на парламента изтъкна, че има комуникация на НС с финансовия министър Людмила Петкова. Няма пречка на първото заседание на Комисията по бюджет и финанси, ако има внесен проект, той да бъде включен в дневния ред, увери Киселова. Според нея обаче не трябва въпроси като сливането на НАП и Агенция "Митници" да бъдат прокарвани чрез преходните и заключителни разпоредби на бюджета.

Тя засегна и темата с искания от Димитър Главчев мандат да подпише 10-годишно споразумение в областта на отбраната с Украйна. Киселова посочи, че става въпрос не за международен договор, а международно споразумение. По думите й в този случай компетентно е правителството. Киселова изтъкна това като основен аргумент да не включи точката в дневния ред на НС. Според нея това е било и опит за извиване на ръцете на парламента.

По отношение на исканите от Борислав Сарафов депутатски имунитети, тя заяви, че трима народни представители все още не са се отказали от тях. Киселова уточни, че когато искането е за повдигане на обвинение, е допустимо депутат да бъде задържан, след като се поиска разрешение от НС.

ГЕРБ и ДБ вече пишат проекта за коалиционно споразумение

ГЕРБ и ДБ вече пишат проекта за коалиционно споразумение

След срещи за бюджета, енергетиката и областта на сигурността