Часове, след като президентът Първанов обяви, че ще иска референдум за АЕЦ „Белене", критикувайки политиката на кабинета, декларация в парламента прочете и БСП лидерът Станишев.

Кой взема решенията в България - българското правителство или някой друг отвън дава инструкции какви решения да се вземат, попита той.

По думите му до ден-днешен няма ясен отговор каква е визията на българското правителство по енергийните проекти.
Той припомни заявеното от министър-председателя Бойко Борисов, че България се отказва от проекта „Бургас -Аклександруполис" и замразява проекта АЕЦ "Белене".

Станишев припомни, че после в публичното пространство се чули противположни позиции.

Днес премиерът е заявил, че България има нужда от атомна електроцентрала, но на възможно най-ниска цена, заяви още Сергей Станишев, визирайки изказванията на Борисов пред медиите в НС.

Лидерът на червените изтъкна, че предишното управление е имало ясна позиция за енергийните проекти на България, докато сега кабинетът не е представил политиката, която ще води в областта на енергетиката.

Няма политика, налице е пълен хаос, категоричен е Станишев.

По думите му след противоречивите изказвания на управляващите, германският инвеститор се е отказал от участието си в новата ни АЕЦ.

"Този, който работи срещу реализацията на "Белене", лишава България от възможностите за по-ниска цена на електроенергията, за намаляване на вредните емисии, както и България да бъде сериозен износител на ток", смята още лидерът на БСП. Според него след време страната ни ще внася ток от Турция.

Станишев подчерта и много по-високата цена на бъдещата АЕЦ в Турция, сравнено с това, което ще струва Белене.

От Синята коалиция реагираха веднага на изказването на Станишев. От парламентарната трибуна Асен Агов съзря обща кампания между Първанов и Станишев.

Сините припомниха нерентабилността на Бургас - Александруполис, както и твърде високата цена - за възможностите на България, която се иска за Белене.

Според Агов е много по-добре да насочим усилията си и да преоборудваме 1 и 2 блок на АЕЦ Козлодуй за съхраняване на отработено ядрено гориво.