Комисията за защита на конкуренцията е започнала широкообхватно проучване на цените на хранителните стоки, с фокус бързооборотни стоки, като е изискала информация от производители и търговци. След анализиране на изисканите данни и при наличие на нарушения, например забранени търговски практики и/или други нарушения, Комисията ще упражни своите правомощия и ще предприеме действия. Това заявяват в своя позиция от днес КЗК, след като преди два дни обявиха, че стартират нова проверка.

Припомняме, че при високата инфлация през 2023 година КЗК се самосезира за наличие на антиконкурентно поведение от страна на редица участници на всички нива на дистрибуция в хранителния сектор и техни обединения. Към момента не са ясни резултатите от тези проверките на КЗК от 2023 година или поне комисията не ги е обявила публично.

В позицията обаче подчертават, че Комисията е независим специализиран държавен орган, който упражнява правомощията си самостоятелно и безпристрастно, без намеса и даване на инструкции в работата ѝ от страна на всички органи на държавната и изпълнителната власт, местното самоуправление, и други.

Посочват и че в компетенциите й не влиза ценово регулиране, а правомощията ѝ не включват и установяването и санкционирането на спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси.

От КЗК изразяват и "сериозно притеснение от зачестилите случаи на популистка реторика от страна на различни публични фигури, които последователно и тенденциозно изразяват негативната си оценка спрямо КЗК, независимо от ползотворните резултати от дейността ѝ".

Противопоставят се и на това институцията да бъде използвана за политически цели, включително и като се внушава на обществото погрешна представа за специфичната й дейност. Само по себе си това показва, че не се познава самата дейност на комисията, правомощията й, както и законовите процедури.

Делян Пеевски иска КЗК и КЗП да спрат галопа на цените

Делян Пеевски иска КЗК и КЗП да спрат галопа на цените

Имат достатъчно правомощия

Като пример за положителните си резултати от КЗК посочват "знакови за историята и практиката на институцията решения" от сектор горива и по-конкретно рекордните по размер санкции на предприятията от Групата Лукойл за над 260 млн. лв.

Също така като положителен пример се посочва и санкционирани нарушения, свързани с манипулиране на обществени поръки под формата на картели, както и други забранени споразумения, за които наложи имуществени санкции общо в размер надхвърлящ 5 млн. лева.

Освен това КЗК има ползотворно сътрудничество с Европейската комисия, която цени високо знанията и експертизата на комисията.

Депутатите притеснени "на тъгъдък" ли се избира КЗК?

Депутатите притеснени "на тъгъдък" ли се избира КЗК?

Според Йорданова вече са разпределени квотите и са избрани хората