Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал, заяви пред БНР депутат от ПП-ДБ Лена Бориславова, срещу която вчера бе повдигнато обвинение за документна измама. По думите й Напоследък този поток е и към външни на системата лица, които разполагат с прокурорски постановления, СРС-та и друга конфиденциална информация.
Припомняме, през април миналата година държавното обвинение съобщи, че разследва сигнал за документно престъпление, свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на Управителния съвет на Сдружение "Да опазим Корал". Вчера Бориславова бе привлечена към наказателна отговорност за това, че в периода от 13 до 14 май 2021 г. в София при условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на сдружение, а действително не били положени от тях. Впоследствие тя потвърди във "Фейсбук", че й е предявено обвинение. Бориславова уточни, че при предявяването обвиненото лице за първи път се запознава с всички материали и доказателства по производството. Сред тях била и папка от ДАНС с десетки страници.
Запитана какво общо може да има ДАНС с разследване за документно престъпление, пред БНР Лена Бориславова коментира: "ДАНС имат много избирателна политика за това с кои престъпления и твърдения за престъпения да се занимават или не."
Тя изтъкна, че по казуси като този с Пепи Еврото, който по думите й е известен като един от основните брокери на услуги за рекет и злоупотреби в съдебната система, от ДАНС не намират начин да установят своята компетентност и да предприемат действия по издирване на лица, които застрашават националната сигурност,.
"В един момент системата на МВР се оказва подчинена на външни лица, които рекетират бизнеси, крадат бизнеси, правят политически услуги на преследвани лица, и това за ДАНС не е въпрос на национална сигурност", посочи Бориславова. Тя подчерта, че е налице безсрамен отказ да се работи по тези казуси. След като в обществото гръмна скандалът с личния архив на Пепи Еврото, те не са разбрали за него, не искат да го разгледат и няма да се самосезират, освен ако някой не им го занесе, каза още депутатът. Според Бориславова на вътрешния министър Даниел Митов ще му се наложи да формира работна група по документите за Пепи Еврото. Бориславова призова със същата бдителност", с която се разследва нейният случай, да се разследват и останалите - "всички по един аршин".
Позовавайки се на данни от Антикорупционния фонд да заяви, че има документи, установяващи теч на данни и покриване на престъпници от служители в системата на МВР без последици за тези служители.
Когато ГЕРБ са на власт, съдебната реформа приключва, котсече Лена Бориславова.
Тя коментира и темата с догорорките при разпределението на регулаторите с изтекъл мандат. "Няма договорка. Всеки, който го прокарва като теза, трябва да търсим неговите мотиви. Договорка няма. Мога да го потвърдя отвътре, от името на ПП", увери Бориславова. Депутатът изтъкна, че са стартирали редица процедури за какви ли не регулатори, но има един орган, който се избира от Народното събрание, за който процедура няма - Комисията за противодействие на корупцията (КПП, бившата КПКОНПИ - б.р.). Бориславова посочи, че това е единственият орган, при който от правилата за избор зависи финансирането на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Тя каза още, че има внесени законопроекти, обвързани с втория транш по ПВУ, които обаче не се приемат.
Запитана дали не са ли разписали именно от ПП-ДБ ангажименти, които не могат да бъдат изпълнени и това блокира парите, Лена Бориславова заяви: "Не се чувствам виновна за това, че има натиск върху политическите сили да приемат реформи, въпреки че не искат да се реформират."
Във връзка с парите за здравеопазване тя посочи, че политическото мнозинство не иска прозрачно разходване на държавния ресурс и оптимизиране на разходите. "Не може да правим само онова, което не боли, и да седим на едно място", коментира народният представител.
Бориславова определи като урок от последните 4 години наивността, с която са вярвали, че за няколко месеца може да се обърне системата. По думите ѝ, съпротивителните сили и интереси са много по-големи от ентусиазма на шепа хора. "Много бързо ни се наложим да влезем в процеси, за които нямаше време да се подготвим", добави тя и призна за неопитност и допуснати грешки, продиктувани от бързо навлизане в политическите процеси.
Лена Бориславова каза още, че за ПП влизането в Еврозоната е огромен приоритет и затова няма да гласуват против всичко до дупка само защото са опозиция. "В момента сме на едно писъмце до ЕК за това да бъдем приети в еврозоната", отбеляза тя
Депутатът обяви, че от ПП биха подкрепили бюджет, в който няма сериозни отстъпления от политики, които са защитавали. За да получи тяхната подкрепа, Бюджет 2025 трябва да е с дефицит 3% или по-малко, с разходи до 40% от БВП и с баланс на инвестициите между хора и инфраструктура. "Ако видим такъв бюджет, ние ще го подкрепим", увери Бориславова.