Има малък шанс да се стигне до форма на коалиция с ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС с БСП - това е формулировката, обявена като единствено възможна. Това заяви пред БНР Кольо Колев от социологическа агенция "Медиана".
Според него обаче това става все по-малко вероятно.
Той е на мнение, че ако се осъществи такъв коалиционен кабинет, той би просъществувал от шест месеца до година и не повече, защото ще е зареден от вътрешни противоречия.
По негови думи по-вероятни са избори в началото на април.
"Топката се тупка не за да се отдалечат нови избори, топката се тупка малко като на играта за Черен Петър - да не остане в теб, че ти си виновен. Затова се правят странни движения - "имаме желание, но няма да можем", обясни Колев.
Той посочи, че в парламента се движат по линията "много искаме, но нямаме желание".
"ПП-ДБ я следват и това не е толкова принцип, колкото за пред аудиторията. ПП-ДБ не желаят да участват в една управленска коалиция с ГЕРБ, а това е единствената възможност. При това положение почват: "много искаме, обаче всъщност..." и се започва форма на странен екзорсизъм - отречи се три пъти от Сатаната, плюй през рамо и се отречи от Сатаната", коментира социологът.
Той смята, че зад това поведение на ПП-ДБ се крие това, че ако влязат в управленска коалиция, ще понесат имиджови щети. Според него днес няма да има развръзка са с избора на ген. Атанасов за председател.
"Защото освен тази игра се играе допълнителна втора. Целият проблем е, че избираш не само председател, а потенциалния премиер на служебен кабинет и идеята за голяма част от партиите, Главчев отново да ги прави, е безумно, и затова естествено се завърта интригата", отбеляза Колев.
По негови думи Борисов правилно поставя въпросът - ето това ще е председателят, но няма да ходим на бързи предсрочни избори - говорим за съвместно управление. От тук се получавала тази "весела картинка".
Социологът посочи, че ДПС на Пеевски има интерес да се проведат избори и че "този кабинет беше услужлив за тяхната формация".
Относно БСП-Обединена левица той заяви, че има вътрешнопартийна битка за лидерска позиция, а постоянната им кандидатура за председател на Народното събрание на Наталия Киселова е по-скоро път надолу за левицата.