С „лятна офанзива" България подобрява имиджа си в Брюксел, коментира авторитетното издание EUOBSERVER в специална статия, посветена на страната ни.

В нея се казва, че част от офанзивата е откриването на горещ телефон, на който могат да се обадят засегнати от корупция. Освен това в балканската страна се уволняват висши чиновници, заподозрени в „сенчести сделки".

Цялата тази офанзива се разгръща в момент, в който от Европейската комисия съветват управляващите в София да не си взимат отпуска, ако наистина искат да предотвратят отлагането на членството в ЕС.

Авторът на статията Марк Бойндерман обяснява и че миналия петък българското правителство е представило пред Европейската комисия доклад с обем хиляда страници, в който са описани серията мерки, предприети срещу корупцията, прането на пари и организираната престъпност.

Бойндерман цитира бележка в доклада, според която "в София се води интензивна кампания, целяща предотвратяване на каквото и да е забавяне на присъединяването, планирано за 1 януари 2007 г".

По-надолу в статията си журналистът от EUOBSERVER припомня, че Комисията би могла да предложи едногодишно отлагане на членството на България в доклад, който се очаква на 26 септември, ако прецени, че България не се е подготвила достатъчно добре и то най-вече в така наречените "червени зони" като престъпност и корупция.

Авторитетното издание цитира българския външен министър Ивайло Калфин, според когото въпросите от „червените зони" попадат "в сферата на възприятията", тъй като те не могат да бъдат решени само чрез приемане на европейското законодателство. По думите на Калфин обаче във въпросния доклад от 1000 страници се съдържат най-новите неща за напредъка, които говорят за "многообещаващи резултати".

В документа е записано, че от 01.01.2006 г. до 31.05.2006 са били разследвани 161 случая за корупция, като сумата, присвоена от корумпиралите се чиновници е в размер на 14.2 милиона евро, а останалите подкупи са за 357 836 евро.

EUOBSERVER уточнява, че за да се спрат корупционните практики, е разкрита телефонна линия с номер - 982-22-22 - както и интернет-страница, където могат да се подават сигнали за корупционно поведение. От функционирането на телефона и на сайта са получени 624 сигнали, уточнява още Бойндерман.

Той допълва и че са били изработени стандарти за административна етика, разпространени по всички нива на държавната администрация във вид на плакати и брошури, публикувани съответно в 600 и в 100 000 екземпляра.

Освен това на държавните служители са били раздадени 20 000 компакт-дискове за самообучение по въпросите на корупцията, а на звената на публичната администрация били поставени пощенски кутии за сигнали за злоупотреби.

В практичен план в борбата срещу корупцията са били „засегнати" двама високопоставени служители - шефът на Държавния резерв Димитър Димитров бил уволнен, а директорът на Националната служба за пожарна и аварийна безопасност Кирил Войнов бил отстранен.

В същото време парламентът в София приел нов закон за прането на пари, който дава право на "главния прокурор да иска от банките информация, която въпреки че е банкова тайна, не може да му бъде отказвана".

Журналистът от EUOBSERVER коментира още, че в момент, в който българската преса публикува информации за безконтролното насилие на софийските престъпни босове, правителство уверява Брюксел, че "в периода януари-май 2006 е била пресечена престъпната дейност на 44 криминални групировки".

В статията на авторитетното издание се цитира и еврокомисарят по разширяването Оли Рен, който по време на последното заседание на Комисията преди лятната ваканция - на 19 юли, накратко информира колегите си за България и Румъния.

След заседанието говорител на комисията коментирал, че има напредък, но инерцията трябва да се поддържа. „Бяха предприети действия, които донесоха успех, но това е моментна снимка на случващото се и усилията трябва да продължат, за да се постигнат определените резултати," добавил представителят на комисията, цитиран от EUOBSERVER.

Друг представител на Европейската комисия пък добавил, че управляващите в София и в Букурещ не могат да си вземат лятна ваканция, защото имат още много работа за вършене.

Български дипломат потвърдил за EUOBSERVER, че всички чиновници, работещи по европейската тема, са запознати, че не трябва да си взимат никакви отпуски. EUOBSERVER припомня и за спора, водещ се в момента, за това дали парламентаристите в България трябва да отменят лятната си ваканция, или не.

EUOBSERVER не пропуска да отбележи, че дори и някои служители от Европейската комисия, които обикновено се радват на дълги летни отпуски, ще работят през лятото заради така наречените партньорски проверки в България и Румъния, които предшестват септемврийския мониторингов доклад.

Във връзка с доклада EUOBSERVER цитира министър Калфин, който очаква документът, представен от Европейската комисия през септември да бъде критичен, но не с твърде много посочени слабости, които да задействат отлагателната клауза.