В Скопие не са безразлични какво мисли България по въпроса за името. Това каза по време на пресконференция журналистът Коста Филипов, кореспондент в Скопие, член на Македонския научен институт.
Според него е невъзможно да има промяна във формата на преговорите между двете държави под егидата на ООН. Той бе категоричен, че по време на посещението на президента Румен Радев в Македония въпросът с позицията на България по спора с името на Македония, е бил един от най-задаваните. По думите му посланието на президента Румен Радев не е втвърдяване на позицията към Македония. Според него българската държава прекалено дълго време е мълчала и не е взимала отношение по спора за името на Македония. Филипов коментира, че позицията на Радев, изразена в Македония и към неговия колега Георге Иванов, че България не е против рамката, в която се водят тези преговори, но България не е никак безразлична за това как се водят тези преговори.
"Македония просто трябва да преглътне една голяма жаба, за да стане член от ЕС и НАТО", категоричен е Филипов.
По думите му, ако Гърция и Македония се договарят за съчетано име с географско определение, то трябва да e такова, което да не поставя под съмнение Пиринската част на Македония в България. Той бе категоричен, че възприемане на вариант на името Северна Македония -не отговаря на интересите на Република България, тъй като тази част на географската област, която се намира на територията на Република България също е северна.
Според него, ако се стигне до словосъчетание и не се признае Република Македония с името, с което е призната от България и още 137 държави по света, то следва да е Вардарска Македония.
Доц. Наум Кайчев отбеляза, че решението на спора за името на Македония е важно за членството на страната в НАТО той бе оптимист по отношение на шансовете до юли месец да се стигне до решениe за името на страната, каквито са и заявките от страна на македонските власти.
"Това е важен сигнал, че Република България има отношение в преговорния процес и би желала крайният резултат да не засяга територията на република България. Варианти като Северна Македония и Горна Македония предизвикват много сериозни въпросителни у нас", констатира председателят на Македонския научен институт доц. Александър Гребенаров, тъй като в географски означените наименования Горна Македония и Северна Македония се включва и Пиринска Македония.
Той бе категоричен, че трябва да изразим нашата позиция, че в тази област са живели наши предци наши дядовци и баби. Нека да припомним и да знаят поколенията, че в Егейска Македония през 1913 г. се извършва геноцид.
Георги Николов, зам.-декан на Историческия факултет към Софийски университет уточни, че името на Македония има освен исторически и етнически характер и това име продължава да съществува, като нейните граници според нас е Струма, а по римските представи е по Места, каза Николов. Тя се нарича още третият дял на Българското царство. Интересно е да се отбележи, че това продължава през цялото Средновековие. В периода на Османската власт се използва името Румелия, обясни Николов. Едва през 18-19 век се появява името на Македония като название на Балканския полуостров. Оттук насетне името на Македония се появява като номенклатура на Балканския полуостров, доуточни Николов и добави, че покрай това име започва да се говори и за населението като македонци.
Beco
на 20.02.2018 в 03:23:28 #1Ето списък на тайно обсъжданите евентуалните имена (източник WikiLeaks): Долна Волта - хубаво име съчетаващо долния характер на проблема и напрежението в народа измерван във волтове. Името представлява и допълнение към списъка на липсващите имена на африкански държави (щото имаше Горна Волта, а намери се и долна). Алтернативно предложение: Конго Скопие, отхвърлено от Заир(но харесвано в Гърция) Спорна Част - исторически най-правилното име, но оспорвано от всички Прелъстено и Изоставено Бивше Девойче Неженено Република (ПИБДНР)- поетично-секси-романтично име, което ще усили туризма, име харесвано от всички, с изключение на монархистите. East Carolina - много хубаво, неутрално име с перспектива за присъединяване към южната и северна съседки кокетки и ако може неколко бази та да се подобри селския генотип. Европейски Анален Полюс (EuroAnus) - уникално име- има северен и южен или магнитни полюси, но нямаше анален! Този полюс ще е уникален физиологично-анатомично-географски полюс, с неотразима привлекателна за откривателите на нови полюси сила. Това име се ползва с подкрепата всички гейополитици. Алтернативно предложение: Истанбулска конференция- оставено на заден план. Добулгариа - баш како си е, докато открият буквата "ъ".