Народните представители да отделят един час пленарно време и да приемат промените в Закона за арбитражните съдилища. За това настоява в писмо до всеки един от парламентаристите омбудсманът Мая Манолова.
На пресконференция Манолова заяви, че е изпратила 240 писма до народните представители. Тя бе категорична, че в оставащите дни до края на 43-то Народно събрание депутатите следва да разгледат законопроекта срещу произвола на частните арбитражните съдилища. "За неговото приемане ще е необходим един час парламентарно време", убедена е Манолова.
По думите й с приемането му би се премахнало бремето върху стотици хиляди български граждани. Манолова припомни, че арбитражните съдилища функционират като паралелна частна съдебна система.
"Съпротивата срещу този закон е за десетки милиони левове - такси и разноски", коментира Манолова. Тя посочи, че цинизмът на колекторските фирми е стигнал дотам, че са започнали да съдят и покойници. "Вероятно са се снабдили с тефтерите на Св. Петър", коментира омбудсмана.
На пресконференцията Динко Драгнев представи точно такъв случай. Брат му, който е покойник, се оказва длъжник пред Арбитражен съд за сума от 20 лева. Въпреки, че е погасена по давност и пет месеца след настъпване на смъртта на брат му, е образувано дело.
В крайна сметка, освен въпросните 20 лева, с допълнителни разноски сумата набъбва до 300 лева. По делото се съдържат и доказателства от куриерска фирма, която е "уведомила" покойника за извършената цесия и предстоящото съдебно дело, посочи Манолова.
Според нея това е единствената структура, която е извън всякакъв контрол - няма министър на правосъдието, няма съдебен контрол. Ако приемат промените в закона, които вече са минали през правна комисия, от обсега на арбитражните съдилища ще бъдат извадени всички граждани с висящи производства, категорична е тя.
Манолова предупреди, че след като издевателстваха доколкото можаха от българските граждани, сега арбитражните съдилища издевателстват върху българските общини. Такъв пример е община Родопи за 560 хиляди лева неустойки и пропуснати ползи по договор с фирма за депониране на строителни отпадъци на общинското депо.
"Става дума за схема за източване на общината и общинското дружество", заяви Манолова. Ставало дума за сключен договор между две дружества едното частно, а другото - общинско за извършване на строително-монтажни работи.
Пламен Спасов, - кмет на Община Родопи, заяви, че въпросната фирма имала само магазин за санитарен фаянс, но била сключила договор с трета фирма за строително - монтажните работи.
Общинското дружество поема като ангажимент да депонира на своето депо част от тези отпадъци.Договорът е за две години и още не е изтекъл, а въпросните половин милион е за 300 хиляди неустойка и 200 хил. пропуснати ползи.
Според Манолова подобен договор няма как да бъде признат в нормален съд. Затова и делото се гледа от арбитражен съд чието решение не подлежи на обжалване.
Мая Манолова коментира и въпроса с въвеждането на мажоритарната система. "Останалите 20 дни на парламента биха били достатъчни при добро желание от народните представители да се произнесе по вота на българските граждани", заяви тя.
По думите й Народното събрание е длъжно да обсъди, дебатира и да се произнесе по проведения референдум, а народните представители и парламентарните партии с действия би следвало да покажат ще се съобразят ли с волята на народа.
"Замитането на резултатите от референдума би било поредния гвоздей върху авторитета на партийната система", предупреди Манолова.
biser-petrov
на 09.01.2017 в 18:46:07 #2Крайно време е наистина да бъде приет закон, който да задължи журналистите да не пишат глупости, неща, от които не разбират или непроверени и амбициозно поднесени факти! Въпросната статия, ако не е плод на журналистическо невежество, е много лош показател! Противното би означавало, че "преуспялата" адвокатка от Кюстендил, завършила в братския СССР и школована в ковачницата за юридически умове УНСС, хал-хабер си няма от нормотворчество! Ало, г-жо Мая Божидарова! Наясно ли сте, че промени в закон се правят, само когато ИМА такъв! Такъв закон няма, г-жо юрист! /за справки напр. ЛЕКС/. Защо не се въползвате от правомощията си и да оправдаете огромната си заплата и топлото си местенце, дадено ви с благословията на и.д. премиера, за да свършите поне нещо реално, отколкото да вдигате пушилка по медиите и за заблуждавате народонаселението, че с нещо допринасяте за добруването му! Абе... каквато ни държавата, такъв ни и обмудсмана!
biser-petrov
на 09.01.2017 в 18:40:39 #1Крайно време е наистина да бъде приет закон, който да задължи журналистите да не пишат глупости, неща, от които не разбират или непроверени и амбициозно поднесени факти! Въпросната статия, ако не е плод на журналистическо невежество, е много лош показател! Противното би означавало, че "преуспялата" адвокатка от Кюстендил, завършила в братския СССР и школована в ковачницата за юридически умове УНСС, хал-хабер си няма от нормотворчество! Ало, г-жо Мая Божидарова! Наясно ли сте, че промени в закон се правят, само когато ИМА