Ние говорим за министерствата. Когато имаме готовност с цялото правителство, ще имаме разговори с политическите лидери. Това заяви преди участието си във форума на списание The Economist The World Ahead 2024 в София вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, цитирана от БТА.
Диалогът между мен и акад. Денков предопредели да съставим правителство, да имаме толкова добри резултати, посочи още тя. По думите на Габриел диалогът продължава и в момента, а за нея и Николай Денков е важно разговорите да продължат за правителството в неговата цялост. Вицепремиерът и бъдещ министър-председател след ротацията в кабинета през март отбеляза, че всяко министерствата е подложено на анализ и има още много работа. През февруари са заложени мерки, които трябва да бъдат изпълнени. Има още много време, каза още Габриел. Важно е да останем концентрирани върху работата си. Това, което мен ме интересува, е България да бъде последователна в устояването на своето място в ЕС и НАТО по отношение на политиките си за своите граждани и много ясно позиционирана, че искаме да дадем стабилност, изтъкна тя.
Запитана дали би отстъпила Министерството на външните работи на акад. Николай Денков след днешната заявка за това от страна на ПП-ДБ, Мария Габриел отговори, че не би коментирала на този етап и лаконично заяви, че "нищо не е договорено, докато всичко не е договорено". На въпрос за напрежението между коалиционните партньори тя коментира, че страната ни е демократична парламентарна република и всеки има право на собствено мнение. Докато има разговори и всеки си отстоява мнението, това далеч не означава, че те са безперспективни. Напротив, в много ситуации сме го показали, обясни Габриел. За нея е важно партиите във властта да останат сериозни в намеренията си за това България да върви по пътя, по който е поела.
Попитана дали целостта на управлението е застрашена, Мария Габриел отговори, че не вижда какво би могло да се окаже заплаха, ако "всичко е договорено, когато е договорено и когато видим как изглежда цялото правителство". Тя допълни, че едно правителство не зависи от един единствен човек, а от екип. Искам да видя, че всички сме екип България, екип България, който показва резултати и който има цели, изтъкна вицепремиерът.
По време на форума тя заяви, че благодарение на показаната политическа зрялост за формиране на редовно правителство, отново виждаме България активна -във формирането на политики в региона, в Европа и в НАТО.
Мария Габриел подчерта две ключови думи - диалог и последователност. Вярвам, че в България с диалог съумяхме през изминалите осем месеца да преодоляваме предизвикателства и да постигаме резултати. За мен е важно с диалог да продължим последователно да утвърждаваме образа на България като предвидим и надежден партньор в рамките на ЕС, НАТО и в международен план, отбеляза тя. По думите на вицепремиера е демонстрирана амбиция за връщането на политическата стабилност в България, за изграждане на авторитета на страната като активен участник в процесите на европейско и международно ниво. Освен с диалог, само с последователни действия ще съумеем да имаме резултати по тези амбиции и заедно с тях устойчив икономически растеж, привличане на инвестиции, повишаване на жизнения стандарт на хората, ясно чувство за справедливост в гражданите, каза още Габриел.
Тя заяви желанието си България да продължи да се утвърждава като фактор за стабилност в Югоизточна Европа. Мария Габриел отбеляза, че сме станали свидетели на мултиплициращи се кризи и кризисни ситуации. Тя подчерта, че за нея ще бъде важно България последователно да отстоява подкрепата си за Украйна. Вицепремиерът и външен министър увери, че страната ни ще продължи да подкрепя Украйна, докато е необходимо. Според Габриел същото време с присъединяването на страната ни към Шенген "допринасяме за едно по-силно и устойчиво шенгенско пространство, защото то дава сигурност и стабилност".
Габриел каза още, че за България ще бъде изключително важно да бъде регионален лидер, утвърждаващ стратегическата значимост на Западните Балкани и на Черноморския регион. За нас е важно те да продължават да стоят високо в дневния ред и на Европа, ЕС и НАТО, допълни тя, като открои и значимостта от активна политика за разширяването на ЕС. По думите на Мария Габриел е важно и задълбочаването на отношенията с нашите съседни държави. Гърция, България и Румъния имат ключова роля не само за засилване на оста север-юг, но и по отношение на стратегически важни за Европа и света въпроси, каквито са енергийната сигурност и транспортната свързаност, заяви още тя и подчерта също доброто сътрудничество на страната ни с Турция.
Бих искала България да я видя и като регионален иновационен лидер, посочи Габриел. Тя смята, че страната ни има потенциал да привлича таланти и инвестиции от цял свят и може да бъде център на технологичен напредък заради стратегическото географско положение, дългогодишните традиции в науката и образованието, растящия брой висококвалифицирани инженери и добре развитата предприемаческа екосистема.
Би ми се искало България да се откроява със стратегически партньорства. Днес повече от всякога имаме нужда от държави, с които споделяме общи ценности и с които заедно можем да дадем отговор на регионални и на глобални предизвикателства, посочи Мария Габриел.
Тя подчерта и значимостта от създаване на външнополитическа стратегия и изтъкна, че документът трябва да е резултат от обществен консенсус. Стратегията е много ясна представа и отговор за амбициите ни - за това къде искаме да бъдем след пет, седем, десет години, кои са нашите приоритети, обясни Габриел. По думите й приоритет за България остава и присъединяването ни към Еврозоната и Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР).