"Погазват се основни принципи на доброто управление на държавните енергийни дружества. Има сериозен конфликт на интереси при назначаването на един от членовете на Борда на "Булгаргаз".

Това заяви пред БНР Мартин Владимиров, експерт от Центъра за изследване на демокрацията и допълни, че предстоят преговори за нов договор с "Газпром" в края на 2022 г.

Не е нормално бивш директор (Людмил Йоцов - б.р.) на стратегическо планиране на частен търговец, който има ексклузивен договор за продажба на руски газ през "Турски поток", да влезе в Борда на директорите на конкурент, какъвто е "Булгаргаз", обясни Владимиров.

"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" работели като филиали на "Газпром"

"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" работели като филиали на "Газпром"

Това е усещането на енергийния експерт Христо Казанджиев

Според него съществуват все още сериозни дефицити при осигуряването на безпристрастност и конкурентност при провеждане на обществени процедури като конкурси. "Политическото вмешателство е налице и трябва още много работа да се извърши, докато стигнем до ниво на безпристрастност и прозрачност, която се очаква от нас, ако искаме да станем член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това не означава, че трябва да се използват същите методи от новото управление, т.е. да се погазват принципите на закона, който е установен", каза Мартин Владимиров.

По думите му очакванията на обществото са много големи, а методите, които се прилагат, не се различават значително от управлението на ГЕРБ. Принципите на ОИСР изискват да няма намеса на изпълнителната власт в оперативната дейност на държавните компании.

"Техните операции и бизнес решения трябва да са изцяло резултат на бордовете на директорите, а не да бъдат променяни на базата на политически или друг интерес".

Работодателите в готовност да сезират ЕК за цената на газа

Работодателите в готовност да сезират ЕК за цената на газа

Изявленията създавали впечатление, че индустрията не е част от обществото

Според Владимиров целта е на "Булгаргаз" да ѝ се изземе ключовата роля на българския газов пазар, атрактивните клиенти да преминат към трети компании на алтернативни търговци на природен газ, а за "Булгаргаз" да остане нелеката задача да продава газ на топлофикациите, които не са редовни платци.

Той смята, че решението на проблемите в енергийния сектор, е чрез подобряване управлението на държавните енергийни компании и на КЕВР, като се повиши тяхната независимост от политическо вмешателство.

"Затова беше променен Законът за публичните предприятия и се въведоха конкурси за избор на членове на бордовете на директорите на държавните предприятия, така че те да не бъдат жертва на политически рокади, когато има нужда от изкупителна жертва или определено политическо решение не бива възприемано от държавното дружество или пък е против интересите на държавното дружество", обясни Владимиров.

Кирил Петков очаква обвинения покрай "Булгаргаз" до дни

Кирил Петков очаква обвинения покрай "Булгаргаз" до дни

Плащанията за строителите няма да са само по фактури вече

Има конкретно намерение да се инсталират в КЕВР личности, които са зависими от новата политическа власт, което е метода на овладяване на независимите регулатори в България през последните 20 години.

"Регулаторите се използват или за политически цели, или за преразпределяне на пазарни интереси в определени подотрасли. Винаги има конкретен интерес, който бива защитаван, това е част от проблема с регулаторите. По-скоро те обслужват частни интереси, отколкото да защитават обществения интерес. Тази на практика се надявахме да се промени", допълни Мартин Владимиров.