България ще продължи да разчита на работата на своите въглищни централи, защото това са базови мощности, които използват местен ресурс и в тях са инвестирани сериозни средства за сероочистващи инсталации.

Това ни дава основание да запазим ролята на местните въглища и сме предвидили тази перспектива в Интегрирания национален план на страната за енергетика и климат до 2030 г., с хоризонт до 2050 г., коментира заместник- министърът на енергетиката Жечо Станков по време на експертна дискусия, организирана от сп. "Ютилитис", посветена на националния план за енергетика и климат.

По думите на Станков в документа, изпратен в Брюксел, са предприети необходимите мерки, осигуряващи развитието на нисковъглеродна енергетика, сигурност на доставките, повишаване на енергийната ефективност, либерализация на пазара и внедряване на нови технологии за борба с климатичните промени.

ЕС удря Парижкото споразумение, не спира субсидиите за въглища навреме

ЕС удря Парижкото споразумение, не спира субсидиите за въглища навреме

А уж въглищата трябваше бързо да излязат от употреба

Станков акцентира и върху енергийната сигурност и изграждането на липсващата инфраструктура, като необходима предпоставка за гарантиране на диверсификацията на енергийните доставки не само в региона на Югоизточна Европа, но и в целия Европейски съюз.

Интегрираният план на България за енергетика и климат е разработен от Министерството на енергетиката в изпълнение на изискванията на Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета, относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата.

Държавният ТЕЦ „Марица“ натрупал дълг от близо 1 милиард лева

Държавният ТЕЦ „Марица“ натрупал дълг от близо 1 милиард лева

Подобни централи са гръбнакът на нашата електроенергийна система, каза Петкова

Документът обхваща петте измерения на Енергийния съюз - декарбонизация, енергийна ефективност, енергийна сигурност, вътрешен енергиен пазар и научни изследвания, иновации и конкурентоспособност.

Политиките и мерките, заложени в плана, гарантират постигането до 2030 г. на общоевропейските цели в областта на изменението на климата, а именно: 32% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия, 32,5% подобрение на енергийната ефективност и минимум 15% междусистемна свързаност.

Депутатите се поскараха по промените в Закона за енергетиката

Депутатите се поскараха по промените в Закона за енергетиката

КЕВР ще се произнася след компетентните органи