Македония разчита на България за разрешаването на проблема с името между Гърция и югозападната ни съседка.
Това стана ясно от лекцията на македонския вицепремиер Муса Джафери, организирана от Атлантическия ни клуб.

Убеден съм, че с помощта на България ще успеем да постигнем компромис с Гърция за името, за да станем пълноправен член на НАТО, посочи той.
По думите на Джафери Гърция не е имала смелостта да разреши проблема, като именно този конфликт спира членството на Македония в НАТО.

Можем да постигнем компромисно решение, смята македонският вицепремиер. Няма да се откажем от пътя към НАТО, допълни той. Вярвам, че без Западните Балкани Европейският съюз няма да е цялостен, каза още Муса Джафери. Всички трябва да сме равноправни в европейското семейство, допълни той.

Надявам се, че диалогът в региона ще създаде положителен климат за членството на страните от Западните балкани в НАТО и ЕС, изтъкна Джафери.
По думите му процесът на интеграция в НАТО не е лесен, но членството в Пакта е гаранция за развитието на обществото, смята македонският вицепремиер.

Според него присъединяването на Македония към Алианса и ЕС ще помогне за разрешаването на някои вътрешни, регионални и двустранни отношения на Македония. Според Джафери членството на Македония и другите страни от Западните Балкани в НАТО е важно условие за доброто регионално взаимодействие.
Убеден съм, че Република Македония ще преодолее проблемите по пътя на Евроатлантическата си интеграция, изтъкна в заключение Джафери.

Според косовския вицепремиер Буяр Букоши, който говори след македонския си колега, страната му може да разреши всички проблеми с повече търпение.
Неговата реч бе своеобразна възхвала на НАТО като организация. Той изтъкна ползите от съществуването на Алианса и добрите и ефективни резултати от намесата на силите му в разрешаването на различни конфликти.

„Quo Vadis Косово?" - това е въпросът, който си задаваме, подчерта Буяр Букоши. Косово все още не е в НАТО, но НАТО е в Косово, смята косовският вицепремиер.
Приоритет за страната му е да стане част от евроатлантическото семейство. Искаме да станем член на НАТО, заяви Букоши. По думите му важно е Косово да интегрира политиката си в политиката на НАТО и ЕС.

Сред основните проблеми на страната му е, че Сърбия не признава независимостта на Косово, а също така, че страни членки на ЕС като Румъния, Гърция и Испания все още се противопоставят на независимостта на Косово.
Буяр Букоши е убеден, че все още няма единство в ЕС относно независимостта на Косово. Той също така се притеснява Косово да не изпадне в ситуация като Македония и да бъде спряно за членство в ЕС и НАТО от Сърбия, която рано или късно ще стане член на ЕС и ще има глас в европейската общност.

Проблемите пред Косово през 2012 г. са все още дълбоко вкоренената в обществото корупция. Страната има сериозни социални проблеми, посочи още косовският вицепремиер, според когото в страната трябва да се гарантира върховенството на закона, както и страната да се пребори с организираната престъпност.