Бъдещето на човечеството е в модерния социализъм. Това е било посланието в доклада на председателя на Социалистическата партия на Сърбия, първи вицепремиер и външен министър Ивица Дачич по време на 10-я Конгрес на Социалистическата партия на Сърбия.
Лидерът на БСП - София Калоян Паргов напълно възприема и подкрепя това послание, пишат от пресслужбата на червените.
Паргов бил официален гост на форума в Сърбия. Там той се срещнал с водещи политически фигури сред сръбските социалисти, сред които и Дачич.
"Според Дачич тезата за "Краят на историята", която американският философ Франсис Фукуяма лансира преди малко повече от четвърт век, не е нищо друго, освен негова собствена позиция", коментира Паргов.
Той припомня, че Фукуяма публикува книгата си "Краят на историята и последният човек" през 1992 година. "В нея авторът тогава се опита да докаже, че крахът на комунистическия строй и триумфът на либералния световен ред, демокрацията и либерално-капиталистическата икономика са логичен край на еволюцията на формите на държавната власт", сочи Паргов, като тълкува обаче, че геополитическите промени, победата на консервативни и дори крайнодесни политики в Европа в последните години налагат все по-активно търсене на алтернатива на либералния световен ред. Това категорично опровергавало твърденията на Фукуяма.
"Нещо повече, самият той вече признава, че констатациите в книгата му не са точни. И дори твърди, че модерният социализъм е възможно най-добрата алтернатива за бъдещето", изтъква социалистът.
По думите му в доклада на Дачич той обяснява, че модерният социализъм означава антирадикализъм, антикапитализъм и повишаване стандарта на живот на хората.
"Модерният социализъм е справедливост, солидарност, свобода и равенство. Той не предполага еднопартийна, а плуралистична политическа система с добре развита пазарна икономика и правилно приложени нейни принципи", сигурен е Паргов.
Според него модерният социализъм означава зачитане на върховенството на закона, правата на човека, демократичните устои на държавата и справедливо разпределя социалните и национални богатства. "Накратко казано, модерният социализъм е за национален суверенитет и държавен интегритет", обяснява още лидерът на БСП - София.
edward-tassev
на 27.12.2018 в 06:25:59 #3https://www.teaparty.org/lunatic-loose-trying-kill-off-record-trump-economy-fed-chair-jerome-powell-may-totally-destroy-china-economy-338764/ какво ще каже Калоян Паргов за това?
edward-tassev
на 26.12.2018 в 18:47:16 #2Някой може ли да ми посочи какво е това “модерен социализъм”? Кой е автора му? Кога е създаден? Принципи и т.н. Аз знам стария социализъм е един преходен строй съм комунизма. “Модерния социализъм” не е ли подобен преходен строй? Много моля, знаещите да ме образоват!
wanna-play
на 26.12.2018 в 16:34:35 #1Социализъмът раздели обществото на две: богоизбрани некадърници и всички останали. Комфортът на богоизбраните се осигуяваше от репресивен апарат - ДС. Не е ясно на този какво му се привижда под модерен социализъм, но историята показва, че всеки опит да се форматира обществото от хора с деформирано мислене, развявайки байрака на някаква измислена идеология, подвеждайки поддаващите се на внушения, завършва с катастрофа. Прилича на метод за управление от типа "проба грешка". Да налагаш категоризация на общественото развитие, довежда единствено до връщане на историята назад.