Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е стартирало строежа и ремонта на 145 км. магистрални участъци и главни републикански пътища. Това съобщиха от пресцентъра на МРРБ.

Това се е случили в периода от встъпването в длъжност на служебното правителство до края на месец юни. От ведомството посочват, че за по-малко от три месеца е възобновена работата по всички важни направления и всички приоритетни сектори в ресора на МРРБ.

В началото на месец юни бе издадено разрешение за строеж и предстои да започне модернизацията на над 40 км от трасето от Ружинци до околовръстното шосе на Монтана, част от скоростния път с магистрални участъци Видин - Ботевград. За връзката с обхода ще бъде изграден и нов пътен възел.

МРРБ отбелязва, че се изгражда и нов 600-метров участък от АМ "Струма" при град Симитли - от магистралата до разклона за Банско от мястото, където сега тя свършва и движението преминава в двулентов път.

МРРБ възстановява поддържането на пътищата

МРРБ възстановява поддържането на пътищата

Пътната безопасност и подобряване на състоянието на пътищата е основен приоритет

Екипът на министър Коритарова даде старт и на основния ремонт на 66 км от третокласния път през Дюлинския проход между областите Варна и Бургас. Отсечката е важна за Черноморието, защото е алтернативен маршрут на пътищата Слънчев бряг - Обзор и Дъскотна - Айтос през Айтоския проход.

Започна и основният ремонт на 21,4 км от пътя Росен - Ясна поляна, който е дублиращо трасе на път ІІ-99 в участъка от Бургас до Приморско и е по-кратък с 5,5 км. МРРБ изтъква, че е започнат ремонт на 15,7 км от третокласния път Мъдрец - Гълъбово, който до сега не е бил ремонтиран.

Регионалното министерство отбелязва, че вече е издадено разрешението за строеж и през месец юли ще започне основният ремонт на "Дунав мост 1" при Русе. Съоръжението е в критично аварийно състояние, което създава реална опасност за преминаващите по него. Ремонтът на стойност 45 млн. лв. от бюджета ще продължи 2 години, като се предприемат мерки да не се затрудни съществено трафикът.

Също така са предприети стъпки по създаване на работна група с участието на отговорните институции, която ще изготви график с дейностите и сроковете за реализиране на проекта за тунел под връх Шипка. Срокът за проектиране на съоръжението е осем месеца. Строителството ще продължи около три години и половина. Заложено е изграждането на пет тунела с обща дължина 4 км, 6 моста, 1 подлез и др.

От МРРБ поясняват, че през месец юли ще завърши ремонтът на тунелите по АМ "Хемус", за да може да се пътува без затруднение в активния летен сезон.

Регионалното министерство изтъква, че една от ключовите задачи пред него е била възстановяването на работата по пътното поддържане. Ведомството пояснява, че поради липса на договори през изминалите три години са извършвани само аварийни ремонти. Според МРРБ проектирането и модернизирането на републиканската пътна инфраструктура е важна за постигане на икономическа стабилност и подобряване на условията на живот на гражданите. Работата по изграждане и ремонт на инфраструктурата не трябва да бъде употребявана за реализирането на политически цели, допълват от ведомството.

Регионалният министър нареди спешен анализ за състоянието на пътищата в страната

Регионалният министър нареди спешен анализ за състоянието на пътищата в страната

Виолета Коритарова разпореди също обезопасяване на рисковите кръстовища

Регионалното министерство изтъква, че също така е даден ход и на важния проект за водоснабдяване на село Брестовица, което от години има проблем с достъпа до качествена питейна вода. Осигурено бе финансиране за реконструиране на довеждащ водопровод с дължина 4917 м от "Български ВиК холдинг" ЕАД, който предостави инвестиционен заем на стойност 2 225 000 лв. без ДДС на ВиК-Пловдив. С този ремонт ще бъде трайно разрешена дългогодишната криза с доставяне на вода с необходимите питейни качества за жителите на селото.

По отношение на инвестиционна програма за общински проекти, регионалното министерство посочва, че работата продължава. Вече са направени авансови плащания в размер на 54 млн. лв. В първите дни на юли има готовност да бъдат подписани още 200 споразумения с общините.

МРРБ уверява, че се работи активно и по програмата за справедлив преход във въглищните региони. Стартира кандидатстването по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност" по Приоритет 4 "Справедлив преход" на "Развитие на регионите" 2021-2027 г. По мярката близо 200 млн. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в населените места.

Кандидатстването ще продължи до 19 септември т.г. Близо 1 млрд. лв. от програмата ще бъдат насочени до края на годината за подпомагане на справедливия преход във въглищните региони на България - областите Перник, Кюстендил, Стара Загора и още 10 общини, свързани с Маришкия басейн: Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.

Коритарова: Във Враца, Монтана и Видин 1/3 от пътищата отговарят на условията за обходен маршрут

Коритарова: Във Враца, Монтана и Видин 1/3 от пътищата отговарят на условията за обходен маршрут

Останалите са в лошо и много лошо състояние

В същото време продължава и сключването на договори за саниране на блоковете по етап 1 на мярката за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, финансирана от НПВУ. До момента са сключени 38 договора за безвъзмездна финансова помощ за общо 51 млн. лв. Издадени са решения за предоставяне на средства за още 13 проектни предложения.

В областта на строителния контрол от ДНСК са извършени около 6200 проверки на строежи и на строителни книжа за установяване законосъобразността на издадените строителни книжа, извършеното строителство и ползване. В експлоатация са въведени над 820 строежа, за които са проведени държавни приемателни комисии и са издадени разрешения за ползване.

Подготвя се покупка на информационно и комуникационно оборудване, което ще гарантира безопасното функциониране на всички системи и съхранявани данни в Агенцията по геодезия, картография и кадастър, които са обект от национално значение и са важна част от националната сигурност. В ход е обществена поръчка за обновяване на специализирани карти и регистри на морски плажове; прилежащите на морето крайбрежни езера, лагуни, лимани и влажни зони; пясъчни дюни и острови, включително и създадените в резултат на човешка дейност.

В отчета си МРРБ посочва, че са започнали и обществените консултации по проекта за изменение и допълнение на Закона за пътищата, който въвежда изискванията на европейска директива в българското законодателство.

Виолета Коритарова очаква недостиг на пари за общинските проекти

Виолета Коритарова очаква недостиг на пари за общинските проекти

Към момента са подписани над 1700 споразумения с общините