Правителството одобри актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2017-2023 г., стана ясно днес от Министерски съвет.
Целта на документа е да се очертаят приоритетните инфраструктурни проекти, което е условие от Споразумението за партньорство между България и ЕС.
Националната пътна карта цели осигуряване на условия за нови знания чрез изследвания, като по този начин предоставя възможност за решаване на сложни интердисциплинарни научни въпроси. Друг плюс от документа ще бъде и комерсиализирането на научните резултати.
Достъпът до модерна научна инфраструктура гарантира рамката за развитието на учените и на науката.
Принципите,които се следват за реализация на новия план, са да се избягва дублиране на уникална и скъпа научна апаратура; осигурява се висока натовареност на научната инфраструктура,поддържа се наличната инфраструктура, осигуряване на балансирано разпределяне на научната инфраструктура по институции и региони и интегриране към научните инфраструктури на Европейския съюз.
За мониторинг на изпълнението на проекта се предвижда създаване на Постоянен комитет като консултативен орган към министъра на образованието и науката.
Припомняме, че служебният министър на образованието професор Николай Денков изтъкна опасността от загубата на десетки милиони, ако не се изпълни приграмата за наука.
А по-рано тази година Европейската комисия опровера твърденията за спрени еврофондове за наука.