Днес в Областна администрация - Варна се проведе кръгла маса с представители на Българските военноморски сили (ВМС), Гранична полиция - Варна, Институт по океанология към БАН, Национален институт по метеорология и хидрология - филиал Варна (НИМХ), Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИАМА), Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ), Регионална инспекция по околната среда и водите - Варна (РИОСВ-Варна), Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) и Регионална лаборатория - Варна (РЛ-Варна) към Изпълнителната агенция по околна среда. Тя беше по инициатива на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, съобщават от МОСВ.
На срещата бяха обсъдени рисковете за българската Черноморска акватория. Други теми, които бяха дискутирани са възможностите за превенция, мониторинг на състоянието, обмен на данни, координация на действията и управление на заплахите, свързани с чистотата и безопасността на Черно море в контекста на агресивните военни действия на Русия на територията на Украйна.
Министър Сандов се запозна с разработените планове и даде предложения по схемите за действие в случай на възникване на аварийни ситуации от различно естество в Черноморската акватория. Акцентът падна върху необходимостта от по-добра организация и навременна комуникация между отделните институции.
"Оставаме в постоянен контакт и започваме индивидуални срещи с всички български институции и организации, свързани с опазването на чистотата и безопасността в Черно море", заяви министър Сандов.
На срещата беше решено да започнат ежеседмични изследвания на компонентите в морската среда, плавателните съдове, за които ще бъдат предоставени от Гранична полиция - Варна. Министър Сандов информира, че предвижда и срещи с областните управители на Варна, Добрич и Бургас, на които да се обсъди актуализирането и разработването на нови аварийни процедури с цел оптимизиране на времето за реакция и взаимодействието между институциите.
От БДЧР планират провеждане на допълнителен проучвателен мониторинг на морските води съвместно с експерти от Румъния. Чрез МОСВ е установен контакт с румънската страна и е предвидена работна среща в началото на следващия месец за обсъждане местоположението на пунктовете за измерване, както и на веществата, които ще подлежат на контрол.
От ВМС докладваха за 10 инцидента с цивилни кораби на територията на Черно море от началото на военните действия, като поясниха, че при нито един от тях не е констатиран разлив на вещества или друго замърсяване на морската среда. Инвазията на руската армия в Украйна поставя в риск промишлена инфраструктура, химически складове и военни съоръжения на територията на Украйна. Беше изтъкнато, че аварии и разрушения там носят риск и за България, като замърсяване може да достигне до българската акватория по река Днепър, през Украинското крайбрежие и по естествените морски течения, идващи към страната ни от североизток.
Другата опасност е от ядрения комплекс в Украйна - атомната електроцентрала "Запорожие", около която се провеждат военни действия, обясни министър Сандов. В станциите на НИМХ в области Варна и Добрич са разположени три от пунктовете - част от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон. Станциите работят в непрекъснат режим и изпращат данни в централната станция в ИАОС.
Министърът посети и района на Девня, където се срещна с местни граждански организации, с кмета на града, както и с представители на предприятия в района.