Депутатите приеха на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Вносител е Министерският съвет. Народните представители гласуваха с 93 гласа "за", 36 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се". Дори и при прегласуването данъчният закон срещна подкрепата на законотворците със 102 гласа "ца", 41 гласа "против" и 18 гласа "въздържали се"

Очаквано, както и в предните няколко данъчни закона - за ДДС и за корпоративното подоходно облагане, така и Законът за данъците върху доходите на физически лица понесе критики от опозицията в Партийния дом. От парламентарната група на "Има такъв народ" заявиха, че разпоредбите в така предложения законопроект на Министерския съвет са неприложими и няма да го подкрепят.

Депутатът от БСП Георги Гьоков също разкритикува законопроекта и заяви, че с такива пожелателни мерки няма как да се изсветли икономиката. От БСП настояха така предложените промени в закона да бъдат оттеглени, тъй като те ще доведат до хаос сред работодателите и работниците. Мнозинството по думите му обаче имало договорка да приеме законопроекта на първо гласуване, но социалистите ще направят промени между първо и второ гласуване в "спорните и недомислени текстове". Георги Гьоков не очаква да бъдат събрани и никакви приходи в държавната хазна от въпросния законопроект.

Синдикати и работодатели против пълното облагане на гражданските договори

Синдикати и работодатели против пълното облагане на гражданските договори

Проект предвижда наетите по граждански договори вече да бъдат задължително осигурени и за болест, майчинство, безработица и трудова злополука

Със законопроекта се предвижда разширяване на обхвата за предоставяне на информация от платците на доходи, касаещ необлагаемите доходи, като по този начин ще се направи по-обективна преценка за действителния доход от трудови правоотношения на физическите лица и ще се намалят отклоненията от данъчно облагане чрез изплащане на част от възнаграждението под формата на необлагаем доход.

Предвижда се и въвеждане на нормативно признати разходи за доходите от продажба или замяна на финансови активи, включително виртуални валути, с което да се постигне по-голяма справедливост за данъчно задължените лица при определяне на облагаемия доход и дължимия данък от продажба или замяна на финансови активи, както и стимулиране на физическите лица да декларират доходите, придобити от продажба или замяна на финансови активи, в това число виртуални валути.

Разширява се обхватът на определението за "трудови правоотношения", с което да се постигне по-голяма данъчна прозрачност относно доходите и дължимите данъци и задължителни осигурителни вноски с оглед равнопоставеност на работещите по трудово правоотношение. С промяната се предвижда намаляване на "прикриването" на трудови правоотношения под формата на граждански договори, което от своя страна ще доведе до деклариране и внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски от данъчно задължените лица на базата на действителния размер на техните доходи.

Със законопроекта се въвежда и алтернативен данък върху доходите от дейността по събиране на диворастящи гъби и плодове, с изключение на такива от лечебните растения, за лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Вносител е Министерският съвет.

Народните представители гласуваха с 98 гласа "за", 37 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се".

Със законопроекта се въвежда приетата с Директива (ЕС) 2022/2523 правила за осигуряване на минимално ефективно данъчно облагане на големи многонационални групи предприятия и големи изцяло национални групи, опериращи на единния пазар, чрез първично и вторично облагане с допълнителен данък. Едновременно с това се въвежда и национален допълнителен данък, с който да се облагат съставните образувания на една многонационална група предприятия, които се намират в Република България, или на голяма национална група предприятия, в съответствие с предоставяната в директивата възможност.

Въвежда се нова схема за държавна помощ за земеделски стопани под формата на преотстъпен корпоративен данък, с която да се продължи насърчаването на земеделските стопани, които са микро-, малки и средни предприятия, извършващи дейност в първичното селскостопанско производство, да инвестират преотстъпения данък в тази дейност. Данъчното облекчение представлява държавна помощ и ще може да се прилага само след датата на получаване на окончателния номер на помощта в регистъра на държавните помощи на Европейската комисия.

В тази връзка се предлагат изменения и в Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за горите, с които се уреждат внасянето и на задължителните осигурителни вноски, както и въпросите във връзка с издаването на позволителното.

Преди това народните представители приеха отново на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Вносител е Министерският съвет.