Депутатите приеха на първо четене проект на ЗИД на Закона за енергетиката, предложен от ГЕРБ. "За" бяха 200 народни представители, един беше "въздържал се".
Целта на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката е да въведе в законодателството съоръженията за съхранение на електрическа енергия, като класифицира съхранението на енергия, като една от електроенергийните дейности.
Съхранението на енергия играе важна роля в процеса на преход към въглеродно неутрална икономика, подобрява стабилността на енергийната мрежа, сигурността на електроснабдяването и намалява разликата между екстремните стойности на цените на енергията.
По тази причина, трябва да се внедри широка гама от технологии за съхранение, притежаващи всички характеристики по отношение на мощност, капацитет и време за реакция, за да допринесат за стабилността на мрежата, регулиране на напрежението, оперативен резерв, диспечиране, повторно диспечиране и т.н.
Настоящият законопроект определя съхранението на енергия в съответствие с член 2, параграф 59 от Директива 2019/944/ЕС като:
- Отлагане на крайното използване на електроенергия за момент, по-късен от момента на нейното производство, или
- Преобразуването на електрическа енергия във форма на енергия, която може да се съхранява и в последствие да се преобразува отново в електрическа енергия или да се използва като друг енергиен носител.
Дейността по съхранение на енергия ще се извършва свободно на пазара, без да е необходимо издаване на лицензия. Лицето, ангажирано със съхранение на енергия (оператор на съоръжението), ще се счита за ползвател на мрежата за целите на Закона за енергетиката.
С оглед изпълнение на изискванията, произтичащи от Директивата, в законопроекта са допълнени норми, относно собствеността на съоръженията за съхранение на енергия, според които мрежовите оператори няма да имат право да притежават, разработват, експлоатират или управляват съоръжения за съхранение на енергия.
Изключения ще бъдат разрешени само при определени строги условия и с предварителното разрешение на Комисията за енергийно и водно регулиране, като регулаторен орган и то след дерогация на разпоредбата на чл.36, ал.1 и чл.54, ал.1 от Директивата.
Създава се нов раздел "Съхранение на електрическа енергия", в който се регламентират основните положения, свързани с тази дейност - оператор, съоръжение за съхранение, равнопоставен достъп до преносната и разпределителните електрически мрежи и равнопоставен достъп до всички пазари на електроенергия и евентуални механизми за балансиране на капацитета.
Разграничават се три ситуации на съхранение на енергия, в които съоръжението за съхранение:
- се добавя към обект за производство на електроенергия,
- е инсталирано в рамките на съществуващ обект за производство,
- не се добавя към генерираща единица, тъй като е самостоятелно съоръжение.
Чрез Законопроекта се предвижда лесно осигуряване на присъединяване на съоръжения за съхранение на енергия. За търговската експлоатация на съоръжения за съхранение на енергия не се изисква издаване на лицензия от Комисията за енергийно и водно регулиране. Операторите на съоръжения за съхранение могат да станат доставчици на системни услуги, както и да сключват сделки с електрическа енергия.
С оглед намаляване на административната тежест е предложено отпадане на лицензионния режим относно производство на електрическа енергия от лице, притежаващо централа, с обща инсталирана електрическа мощност до 20 MW, включително.
Предложените изменения в Закона за енергетиката, предоставят възможност на оператора на преносната мрежа да предложи временна схема на присъединяване на цялата или част от заявената мощност в случаите, в които за целта на присъединяване, следва да се извърши реконструкция и развитие на мрежата.
Така, производителите и клиентите ще имат възможност да изберат дали да се присъединят след извършване на съответните промени в мрежата или да се възползват от предложената временна схема на присъединяване, като се съгласяват да присъединят чест от заявената мощност и/или намалят производството и/или потреблението си, в ситуации на претоварване на системата.