Инцидентът с отвлечените моряци край бреговете на Сомалия показва, че имаме нужда от организация или структура, която да се грижи за сигурността в глобален мащаб.

Единствената, която има капацитет и политически потенциал, е НАТО, каза днес по време на посещението си в Шумен председателят на парламентарната комисия по външни работи и народен представител от НДСВ Соломон Паси.

Смятам, че Северноатлантическият алианс трябва да се превърне в основния подизпълнител на ООН в усилията й да гарантира мира и сигурността по света, допълни той, цитиран от пресцентъра на НДСВ.

Ако НАТО се ангажира с охраната на морския транспорт, това може да бъде доходно перо в бюджета на Алианса, тъй като петролните оператори са едни от най-богатите компании в света и трябва да се очаква, че те с удоволствие биха си платили за сигурността, вместо след това да плащат за отвлечени кораби и техника.

В допълнение Паси каза още, че НАТО има много сериозни приоритети пред себе си и на първо място стои Афганистан.

„Има пълна яснота, че проблемите, които се решават в тази страна, не са произведени там, а в Пакистан и в граничната област между двете държави", заяви той.

Затова и Пакистан също се превръща в нов приоритет в работата на Алианса. Паси подчерта, че има нужда от изграждане на нов задълбочен диалог с Иран.

Очертава се дневен ред, в който диалогът с ислямския свят получава все по-голяма важност.

 „Отношенията НАТО-Русия са вече предсказуеми, не очакваме нов въоръжен конфликт", каза още Соломон Паси.

Друг приоритет е изграждането на нов диалог между НАТО и ЕС. Имаме тежко наследство от времето на Студената война, зарaди което рейтингът на Алианса не е на нужната висота, коментира той.

По същата причина НАТО няма онзи образ, който адекватно отговаря на огромната работа, която организацията извърши през последните 60 години според Соломон Паси. Той подчерта, че организацията заслужава Нобелова награда за мир.

Припомняме, в навечерието на 60-годишнината на Алианса председателят на парламентарната външна комисия и бивш кандидат за генерален секретар на НАТО Соломон Паси се опита да прокара лична инициатива и българският парламент да номинира организацията за Нобелова награда за мир.

Соломон Паси изчете текста на декларацията, който обаче се оказа по-различен от предварително внесеният.

Смятам, че преговорите, свързани с отвлечените български моряци, се водят компетентно от страна на българското правителство, коментира още Соломон Паси.

Той каза също, че според него законите за избор на народни представители е трябвало да бъдат приети още преди 4 години, за да могат и партиите, и избирателите да свикнат с новото законодателство и тези закони да бъдат приложени по възможно най-добрия начин.

На въпрос дали би се кандидатирал за европейски депутат Соломон Паси отговори, че би предпочел да подкрепи енергично НДСВ чрез някое от почетните места. Бих се радвал отново това да е почетното последно, допълни той.

Припомняме, председателят на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси беше българската кандидатура за шеф на НАТО.

На срещата по случай 60-годишния юбилей на Алианса в началото на месеца обаче за генерален секретар на организацията беше избран вече бившият датски премиер Андерс Фог Расмусен.