БСП не са победители в тези избори и не им отива да се отнасят към ГЕРБ със снизхождение и пренебрежение.
Това коментира в сутрешния блок на Нова телевизия Петър Стоянов - президент в периода от 1997 г. до 2002 г.

Той определи изборите, които се провеждат в България, не като едно почтено състезание, а като битка на живот и смърт.

Запитан би ли подкрепил сегашното правителство експрезидентът отговори: „Аз по никакъв начин не съм свързан с БСП". Въпреки това Стоянов подчерта, че на всяко правителство трябва да му бъде дадено шанс. Той обаче отказа да коментира повече темата под предлог, че не е част от сегашното управление.

Петър Стоянов се отрече от идеята за провеждане на избори през 6 месеца, като ги определи за неуместни.
„Ако ние правим избори през 6 месеца, камък върху камък няма да остане в България", категоричен бе той и допълни: „На нас ни трябват чужди пари".

Експрезидентът не подмина и темата за реформата в МВР. За него реформите досега са били единствено институционални, с местене на една институция в друга. Трябва, по думите му, да се започне сериозна реформа на обществения морал.
„ Когато говорим за църквата, гледаме на нея само като на институция, ние забравихме, че трябва да говорим за вярата. Същият проблем е и в училището - повечето завършили ученици трябва да имат морал, да имат база", категоричен бе той.

Запитан как изглежда България от позиция на чужбина и от гледна точка на човек, който пътува много, Петър Стоянов коментира: „Това, което се случва в България, се случва на фона на една разтърсена от криза Европа. Вижте какво се случва в Гърция, Турция... На този фон, да бъдем честни, България не е някакво невероятно изключение".

На въпрос дали очаква в следващото Народно събрание представители на старата десница президентът запита: „Дават ли си представа десницата, че едни скорошни избори няма да им даде никакво време за реорганизация?'