Столичните общински съветници приеха с 45 гласа и 7 "въздържал се" Календара на културните събития на Столична община за 2021 г. на днешното заседание на градския парламент.
Мнението на опозицията в Съвета бе, че парите за култура са малко, а на управляващите, че хората, които създават култура, трябва да се справят сами. Заложените пари за култура в София са общо 2 590 400 лв., което било с около 100 000 лв. над бюджета за култура в София за 2020 г., когато бе първият локдаун.
Актьорът и общински съветник от ДБ Веселин Калановски категорично помоли колегите си да не противопоставят парите за детските градини и за транспорта на парите, които София може да отдели за култура.
"Тази държава е оцеляла 5 века без правителство, без армия. Оцеляла е благодарение на езика си и на културата. Не жалейте пари за това, което ни прави българи", призова по време на обсъждането Веселин Калановски.
С 5 хил. лв. какво ще направят колегите ми от Театъра на армията, запита той, визирайки една от точките в Календара и даде пример, че са предоставяни многократно по-големи суми за определени събития.
Съветникът от ГЕРБ Симеон Колев се изказа, че винаги ще има някой, който е прескочен, той ще ни казва, че неговото изкуство е най-високо. Разговорите в крайности никога не са полезни. Програмата за подкрепа на културата в Столична община не е основен инструмент, тя е само един инструмент за подкрепа, каза Колев.
Бившият шеф на СРС Методи Лалов уточни, че става въпрос за изискване към културните дейци и възможност да финансираме културен подем. В реплика към колегата си от ДБ Калановски, че определени кръгове финансират отделни културни проекти, той каза: "Представяте ли си Борисов и културни кръгове. Ако става дума за Борисов и кръгове, трябва да е нещо от кръговете на ДПС.".
Борис Бонев изтъкна, че само 2 000 лв. са били предоставени за честванията за 120 г. от пускането на първия трамвай в гр. София. Културата е пряко зависима от публичните пространства. Когато основни площади са превърнати в паркинг, когато няма смелостта улици да бъдат затваряни и правени пешеходни, за да може по време на пандемия да се помогне бизнеса - изреди той част от спънките пред културните изяви в столицата.
Той призова за смелост София поне да настигне останалите европейски градове. Градската среда на София да бъде по-безопасна, по-човешка. София няма как да е град, в който хората да се чувстват добре, ако се продължава този канибализъм, каза Бонев и поиска скоро да има нов доклад за зелени улици, с ясни срокове.
Зам.-кметът по културата доц. Тодор Чобанов обясни, че културата играе основна роля в развитието на града ни, ролята на културата става все по-значима, тя вече има икономическо измерение. Част от успехите се дължи на решенията на Общинския съвет, каза той.