Въпросът за допълнителни компенсации за България заради предварителното спиране на реакторите на АЕЦ „Козлодуй" са обсъдили по време на енергийната среща на върха в София премиерът Сергей Станишев и председателят на ЕК Жозе Барозу.

Станишев изтъкна, че българското искане за допълнителни компенсации е добре аргументирано, сериозно мотивирано и отива на европейските принципи за равно третиране и справедливост.

„Смятам за справедливо и обосновано икономически и технически, а също и от гледна точка на сигурността България да продължи да получава компенсации и след 2009 година, категорично заяви Станишев и подчерта, че Словакия и Литва ще получават компенсации.
Премиерът изрази надежда българското искане да бъде подкрепено от ЕК и от ЕС.

Жозе Барозу каза, че българското искане ще бъде оценено в контекста на разпределянето на фондовете на ЕС в средносрочна финансова перспектива.

Той припомни че европейската подкрепа за затварянето на блоковете за АЕЦ Козлодуй 550 млн. евро до 2009 г., като отново потвърди заявеното от него по този въпрос на срещата на европейския съвет
„Ще вземем много сериозно това искане и ще решим в положителен дух."

Председателят на ЕК не пропусна да припомни и че става дума за решение на страните членки, а не на ЕС.

Премиерът Станишев съобщи, че е информирал председателят на ЕК за хода на реформите в България и изтъкна, че те не са спирали, включително в областта на правосъдието.
Като полезен елемент той посочи приетите вчера промени в закона за съдебната власт, които по очакванията му ще засилят капацитета в несъдебната фаза.

Барозу пред форума
Когато се говори за солидарност, трябва да бъдем сигурни, че разполагаме с практическите средства, за да преобразим намеренията си в действителност
                   Още...

„За мен е изключително важно процесът на положителни европейски реформи да продължи не само до края на мандата, но и за в бъдеще и ще положа всички усилия това да се случва и резултатите да идват по бързо и по-осезаемо", каза Станишев.

Той заяви, че с Жозе Мануел Барозу са обсъдили и икономическата ситуация във връзка с кризата и изтъкна по-добрата кондиция на България в сравнение с други европейски страни, благодарение на финансовата политика.

Новата конюнктура се влошава, отбеляза Станишев и обеща антикризисния план на правителството да бъде постоянно адаптиран, за да бъдат защитени гражданите, техните спестявания, работни места и реалния сектор на българската икономика.

България има добро икономическо представяне през последните години бдителна и разумна фискална политика, отбеляза Барозу. Той заяви, че Ек е решена да подкрепя страни членки като България  да стимулират икономическите си дейности и посочи, че на страната ни се предоставят първоначално за такива политики 525 млн. евро.

Според Барозу трябва да се укрепва приоритетно капацитета на държавната администрация в България.

Той съобщи, че през май и юни експерти на ЕК ще проверят напредъка ни по механизма за сътрудничество, а резултатите ще бъдат обявени в следващия доклад на комисията - през лятото.
По думите на Барозу в навечерието на изборите процесът на реформи трябва да продължи с пълна скорост за да са видими резултатите през лятото.

По отношение на еврофондовете той бе категоричен - „ Трябва да сме сигурни, че парите достигат правилните хора - че парите на европейските и българските данъкоплатци се харчат правилно."

Барозу изрази надежда много скоро комисията да докладва за конкретни мерки за опазване на парите на ЕС.
Според председателят на ЕК скоро може да се появят добри новини за разблокирането на някои от европейските средства.

Председателят на ЕК оцени софийската енергийна среща като много важна инициатива и демонстрация на солидарността на Европа с България.
По думите му газовата криза в началото на годината е събуждане не само за България, а за всички нас.

„Трябва да сме сигурни, че гражданите на България повече никога няма да бъдат оставяни на студено и отрязани от останалата част на Европа. трябва да сме сигурни, че България трябва да се присъедини към европейското енергийно бъдеще", заяви Барозу.

Той подчерта че национален интересен на България най-добре се представлява от ЕС и затова не трябва страната да разчита на един доставчик и една държава. Барозу изрази удовлетворение че най-после вътрешният пазар за енергия ще бъде възприет от всички власти в ЕС.

„Много е важно че постигаме напредък за един вътрешен европейски пазар за енергетика и механизми за солидарност и реагиране на кризи" , каза след участието си във форума Барозу.