Депутатите се захванаха с правилника на парламента, но първият спор възникна както за броя на комисиите, така и за наименованията им. На Йордан Цонев от ДПС направило впечатление увеличения брой на комисиите - от 12 на 24. Той не е доволен от разслояването на комисиите.
За Мустафа Карадайъ е важно какво ще прави една комисия и даде за пример Комисията по конституционни въпроси и попита какво ще прави тя. Ако няма входиран проект за изменение на основния закон, нямало смисъл от нейното съществуване. Ако такъв бъде внесен, може да се състави временна комисия, по мнението на лидера на ДПС.
Прави чест на българския парламент, че има такава постоянна комисия, защити Атанас Славов. И Десислава Атанасова поиска да остане комисията по конституционни въпроси, която можела да се занимава с всяко тълкувателно решение на Конституционния съд. Освен това така НС щяло да спре да произвежда противоконституционни закони.
Спор се завърза и около темата за семейството и къде проблемите му да бъдат включени. Идеята на ПП/ДБ е това да става в комисията по младежта и спорта. Илина Мутафчиева от ПП/ДБ обясни, че предложението е от организации, които работят на терен с деца и семейства.
От "Възраждане" съзряха в това предложение угаждане на "поредното грантоядно НПО".
Според Александър Иванов, ГЕРБ, мястото на семейството си е в комисията по труд, социална и демографска политика.
Явор Божанков атакува "жената на копейката", която усвоявала грантове от "лоши западни компании".
Тази трибуна не трябва да става поле за изява на сбъркани хора с неясна ориентация, изтъкна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, атакувайки Явор Божанков, като му припомни, че набързо напуснал БСП и отишъл в ПП/ДБ.
Анихелация на аргументи видя в думите му парламентарният шеф Росен Желязков. За "Възраждане" въпросите на семейството са за социалната комисия, а вторите в НС искали да вкарат джендър политиките в българското семейство.
Според Елисавета Белобрадова от ПП/ДБ семейните политики били толкова раздробени, че се налагало някъде да бъдат обединени. Според Георги Гьоков от БСП едва ли с промяна на името на една комисия ще се промени нещо за семейството.
Костадин Костадинов обвини в простащина депутатите от ПП/ДБ и ги нарече утайка. Призова Желязков да ги изхвърли, защото следващият път той щял да ги изхвърли. За да се укроти тонът в зала парламентарният шеф даде почивка.
Споровете имаше и относно кой може да праща становища в комисиите и дали това да е задължително. Депутатите поспориха и за това да има ли санкции за неявяване в комисия.
Сякаш сме се събрали тук на някаква раздумка, подчерта Атанас Славов от ПП/ДБ. Според него парламентът ни е узрял за такава дисциплинираща мярка, без тя да се превръща в метод за политическа репресия. В редица парламенти имало подобни мерки и според Константин Бачийски. Радомир Чолаков от ГЕРБ се опасява обаче, че комисиите се превръщат в административно наказващ орган. С същото време стои въпросът за авторитета на законодателния орган. Комисиите са двигателят на парламентарната дейност, според Чолаков.
С гласуване депутатите решиха да има комисия по конституционни въпроси, а проблемите на семействата да бъдат предмет на Комисията за децата, младежта и спорта.