На страната са нужни 42,7 млрд. лв., за да изпълни сегашните заложени критерии за следващите 10 г. Това са парите за Зелената сделка, за да преструктурираме системата и да влезем със зелена и дигитална трансформация на икономиката до 2030-та година. В момента от ЕС ни дават около 460 млн. за този преход.
Това заяви пред bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му трябва да гарантираме работните места и енергийния баланс на България. Важно е да се уточнят кои са червените линии, които България не може да прекрачва. Четири са основните момента, но от които два са намерили място в позицията на страната.
Според него най-важно е, че България ще сподели климатичната неутралност на ЕС към 2050 г., но към 2030 г. ще се настоява за 40% намаляване на емисиите, а не 50-55% както са предложили някои държави членки и председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
Димитров е на мнение, че това ще даде повече време на България, в което да не бъде толкова категорична и агресивна докато гони целта.
Втората важна позиция, която трябва да отстоява страната ни, според синдикалиста, е да не се съгласяваме всички приходи от свободните емисии да се централизират в Брюксел. Той беше категоричен, че за 2018 г. са постъпили 1 млрд. 100 млн. лв. във Фонда за сигурност на енергийната система и настоява парите да останат в България.
Съгласие не е намерено по повод действащата директива държавните помощи за въглищните централи да бъдат прекратени до 2025 г.
Те трябва да бъдат гарантирани поне до 2030 г., за да се подсигурят необходимите мегавати електричество, които са гръбнака на енергийната ни независимост.
Четвъртата точка засяга тежките индустрии да продължат да получават подкрепа.
tom
на 27.02.2020 в 19:55:05 #1АКО ТИКВАТА БЕШЕ ПОСТРОИЛ АЕЦА ДО СЕГА НЯМАШЕ ДА МУ МИСЛИМ СЕГА ПАК СМЕ НА ДУПКАТА НА КАВАЛА