Отпадна предложението за актуализация на данъчните оценки на имотите, според което при отчетено сумарно изменение с над 10 на сто на индексите за закупуване на нови и съществуващи жилища за двугодишен период, считано от следващата година, базисната данъчна стойност в левове на квадратен метър се актуализира. Депутатите отхвърлиха предложението при гласуването на второ четене на изменения в Закона за местните данъци и такси, съобщи БТА. С това и промяна на такса смет заради актуализацията на данъчните оценки на имотите няма да има догодина.
Няма да бъдат прилагани и различни местни данъци според района и вида на сградата.
Депутатите приеха при преустройство и при промяна на предназначението на съществуваща сграда или на самостоятелен обект в нея, както и при промяна на други обстоятелства, които имат значение за определяне на данъка, служителите в общината да отразяват промяната служебно, за което на данъчно задълженото лице се изпраща уведомление в 30-дневен срок. Няма да се подава и данъчна декларация. Данъчно задължените лица не носят отговорност за случаите, в които Общината не е събрала служебно информация за променени обстоятелства.
По предложение на Националното сдружение на общините в Република България министърът на финансите, след съгласуване с министъра на електронното управление, одобрява със заповед образци на заявления и документи, издавани от общините за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения във връзка с местните данъци, записаха още депутатите.
Парламентът отхвърли на второ гласуване законопроекта на "Възраждане" за допълнение на Закона за местните данъци и такси.
Депутатите също така удължиха диференцираната ставка от 9% ДДС за ресторантьорите до края на следващата година. Предложението бе на ГЕРБ/СДС и получи 184 гласа "да", против - 7 и двама въздържал се.
"За" бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната -Демократична България" (ПП-ДБ), "Възраждане", ДПС, "БСП за България" и един от "Има такъв народ". "Против" бяха един депутат от ПП-ДБ и шестима от "Има такъв народ". С "въздържал се" гласуваха един от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ.
Депутатите приеха още диференцираната ставка от 9% ДДС за общата туристическа услуга и за фитнесите ще остане само до 30 юни 2024 г., гласят поправките в Закона за ДДС-то
Клиентът да има право да задържи плащането, докато не получи касов бон, като с първоначалното предложение на Министерство на финансите се даваше възможност клиентът да не заплати услугата. С редакционната поправка текстът бе заменен със "задържи плащането".
В хода на дискусията Тошко Йорданов призова диференцираното ДДС за ресторантьорите да отпадне, така че този бизнес да продължи да бъде толериран и коментира, че депутатите, които подкрепят диференцираната ставка или имат скрит ресторантьорски бизнес, или получават пари от тях.
Мартин Димитров от ПП-ДБ постави въпроса как ще се отговори на хората, които питат как това Народно събрание е приело 9% за ресторантьорите, но е оставило 20% за лекарствата.
Министър Асен Василев обясни, че Министерството на финансите има два принципни подхода по този конкретен проблем - единият да се върнем към 20% ДДС, другият е да се приемат мерките за изсветляване в замяна остава 9% ДДС. Да се отхвърлят мерките за изсветляване и да остане 9% ДДС не е вариант, добави Василев и припомни, че мерките са свързани с издаването на касови бележки, софтуера в ресторантите, да се плащат заплатите по банков път.
Бе прието увеличение на прага за регистрация на фирмите по ДДС от 100 хиляди лева на 166 хиляди лева.
Депутатите приеха на второ четене и промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се въвежда корпоративен данък от 15% за многонационалните и големите национални групи предприятия. С измененията се въвеждат правилата на европейска директива за осигуряване на минимално ефективно данъчно облагане на големи многонационални групи предприятия и големи изцяло национални групи, опериращи на единния пазар.
Минималното ефективно данъчно облагане ще се прилага за фирми с оборот от най-малко 750 000 000 евро или левовата им равностойност. Данъчната ставка на допълнителния данък е положителната разлика между 15 на сто и ефективната данъчна ставка на многонационалната или голямата национална група предприятия за юрисдикцията.
С редакция, предложена от Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) в пленарната зала, се даде възможност от допълнителен данък да бъдат освободени инвестициите на компаниите.
Министърът на финансите Асен Василев обясни, че с измененията се въвежда 15% корпоративен данък за компании с оборот над 750 млн. евро по европейска директива. "Директивата предвижда изключения от 15-те процента за определен тип разходи. Тези изключения бяха за работни заплати и за дълготрайни материални активи за инвестиции, но това не беше прието, тъй като то е в нарушение на директивата, която изисква данъкът да остане поне 15 %, независимо от изключенията", посочи той. Василев обясни, че с направеното от Делян Добрев предложение в пленарната зала обаче се дава възможност само инвестициите да бъдат освободени. Ако се правят капиталови инвестиции, това би повишило производителността на труда и работните заплата, така че Министерството на финансите подкрепят предложението в този му вид, добави министърът. Това, което гласуваме, влиза в сила от 1 януари 2025 г., обясни още Асен Василев.
Не беше подкрепено предложението на "БСП за България" с данък да се облагат свърхпечалбите на банките, както и предложението на Десислава Танева (ГЕРБ-СДС) за използване на данъчна преференция от земеделски производители.
С измененията се въвежда нова схема за държавна помощ за земеделски стопани под формата на преотстъпен корпоративен данък за инвестиции, която може да се прилага до 31 декември 2029 г., но само след датата на получаване на окончателния номер на помощта в регистъра на държавните помощи на Европейската комисия.