Ако изборите са днес, ГЕРБ остава първа политическа сила, следвана от БСП. На политическата сцена обаче се появя и нов играч. Това показва национално-представително проучване на "Маркет Линкс", проведено между 21 и 28 ноември.

Социологът Добромир Живков посочи пред bTV, че непосредствено след местните избори разликата между двете основни политически сили остава 2%, а по отношение на нагласите на гражданите към институциите се отчита възстановяване на доверието.

Живков поясни, че такъв процес се е наблюдавал и след евроизборите през май. По негови думи обаче това не изключва твърдението, че има сериозна криза в доверието към институциите.

Политическа поръчка - отказът на СГС да регистрира партията на Слави Трифонов

Политическа поръчка - отказът на СГС да регистрира партията на Слави Трифонов

В 9 партии имало цветовете на националното знаме

С най-голямо доверие остава Президентството, което според социолога е очаквано, тъй като тази институция не е ангажирана пряко с изпълнителната власт, а изпълнява привилегированата роля да бъде коректив на властта.

Със сходни нива на доверие са институциите, свързани с изпълнителната власт и съдебната власт. Данните на проучването сочат, че парламентът остава с най-ниско ниво на доверие.

Повечето граждани обаче са оптимистично настроени и очакват положително развитие на страната, както и на домакинствата.

Резултатите от изследването показват, че на политическата сцена излиза нов политически играч - формацията "Няма такава държава". Тя дава сериозна заявка, въпреки че миналата седмица съдът отказа да я регистрира като политическа партия. Според проучването, ако политическата сила се яви на избори днес, тя има потенциал да бъде с трета по големина парламентарна група.

"Няма такава (хубава) държава"

"Няма такава (хубава) държава"

Графичното изображение - синя ръка с цветовете на българското знаме

Живков посочи, че "Няма такава държава" събира протестния вот на гражданите - те черпят поддръжници както сред хората, които не гласуват, така и от патриотично настроените граждани.

Проучването отбелязва спад на одобрението при "Обединените патриоти", докато при ДПС се забелязва висока мобилизация. Най-висок процент на негативна нагласа се отбелязва към партия "Атака".

Резултатите от изследването показват и че българите нямат достатъчно ясни позиции относно срещата на премиера Бойко Борисов с американския президент Доналд Тръмп - преобладават хората без мнение по въпроса.