Софийският градски съд отказа да регистрира партията на Слави Трифонов "Няма такава държава", съобщиха от съда.
В мотивите си съдия Татяна Костадинова посочва: "Използване на знамето в символа на партията е налице не само когато има пълна идентичност в двата знака, но и когато внушението е достатъчно силно, че да създаде възможност гражданите да свържат символа със знамето на Републиката".
Според нея представеното графично изображение не само не разколебава, а засилва извода, че "интегрираните цветове бяло, зелено, червено" биха могли да внушават за използване на знамето на Републиката".
За името на партията съдът приема, че "изразът "няма такава/няма такъв ..." би могъл да е противен на добрите нрави, само когато се отнася до държавността, схваната като комплекс от държавни органи и институции. Когато обаче той окачествява не държавността, а състоянието на държавата, изразът се явява по-скоро оценка, а не обида.
Съдът заявява, че гражданите са свободни да дават оценка на заобикалящата ги действителност, стига да не използват обидни изрази. "В настоящия случай сам по себе си изразът "няма такава/такъв" не е обиден, а съчетанието му с "държава" изразява не незачитане на държавността, а оценка относно обществено-политическия живот такъв, какъвто той е видян от учредителите на партията", пише в решението.
От това става ясно, че съдът отхвърля обосновката на адвокатите на "Няма такава държава", че изразът следва да се разглежда като "няма такава хубава държава". Признава се, че той може да има и положителна, и отрицателна конотация - т.е. да дава оценка, на което политическите партии и субектите, т.е. гражданите имат право.
Съдията обаче заявява, че "Няма такава държава" не е категорично с отрицателно значение и затова не отказва регистрация заради името.
Съдия Костадинова коментира и твърденията на адвокатите на организацията, че наименованието ѝ трябвало да се разбира като "Няма такава хубава държава."
"Противно на изразеното от процесуалните представители на молителя становище, съдът счита, че изразът "няма такава/няма такъв" трябва да бъде изследван не само в позитивното му звучене, но и с възможната отрицателна конотация - тъй като по делото не са събрани никакви доказателства, от които да се направи извод, че вложеният в израза смисъл е единствено позитивният", пише тя.
От събраните писмени доказателства се установява, че процедурните изисквания, установени в чл. 10 - чл. 13 и чл. 15, ал. 3, т. 7 ЗПП, не са нарушени - сформиран е инициативен комитет, проведено е учредително събрание, спазени са установените за това срокове, както и е налице минимално необходим брой членове на инициативния комитет, на учредителното събрание и на учредената партия.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд.
Припомняме, в началото на месец ноември сценаристът от "Шоуто на Слави" Тошко Йорданов внесе документите за регистрацията на ПП "Няма такава държава" в Софийския градски съд. Това стана след учредяване на партията при закрити врата месец по-рано.
Още при учредяването юристи изразиха съмнения за името на партията, което може да се възприеме като уронващо доброто име и престиж на държавността. Според проф. Огнян Герджиков, бивш депутат и премиер, името "Няма такава държава" е в нарушение.
stoyanv
на 06.12.2019 в 20:31:39 #6Слави, защо не подадеш документи за регистрация на партия "Има такава държава"?
ТT
на 06.12.2019 в 20:08:56 #5"Когато обаче той окачествява не държавността, а състоянието на държавата, изразът се явява по-скоро оценка, а не обида. Съдът заявява, че гражданите са свободни да дават оценка на заобикалящата ги действителност, стига да не използват обидни изрази." Извращението с обидите продължава! Да обиждаш, е фундаментално човешко право. Това е свободата да се изразяваш, свободата да МИСЛИШ И ОТСЪЖДАШ! Това, че някой си можело да изпита негативни емоции, не е валидно основание за ограничаване на право. До това положение се стига, когато народните представители, и избиращите ги, са напълно неграмотни относно това, що е право и как се стига до него. До правата се стига по обективен начин, не субективен. Не може да се стига до тях чрез емоции. Емоциите не са инструмент на познанието, единствено рационалният ум е такъв. Толкова много постижения на политическата философия през вековете са практически нахалост, ако мързеливите глупаци в Парламента не си направят труда да ги прочетат! Джон Лок и Айн Ранд се обръщат в гроба си. Как може да си нает на някаква работа и да не започнеш да се образоваш интензивно как да я вършиш?! В мотивите си съдия Татяна Костадинова посочва: "Използване на знамето в символа на партията е налице не само когато има пълна идентичност в двата знака, но и когато внушението е достатъчно силно, че да създаде възможност гражданите да свържат символа със знамето на Републиката". Според нея представеното графично изображение не само не разколебава, а засилва извода, че "интегрираните цветове бяло, зелено, червено" биха могли да внушават за използване на знамето на Републиката". А аз се чудя що третират гражданите на България като умствено изостанали деца? И какво като напомня за знамето на България?! Това се предполага, че ще накара някак си някого да гласува за тях ли?! Що? Отново да питам, що третирате българските граждани като тотални олигофрени?
Philosopher
на 06.12.2019 в 18:30:22 #4Добре мотивирано и разумно решение на съда
peter-h
на 06.12.2019 в 17:37:25 #3Славейковия цървул така и не разбра че може да се прави на интересен само по телевизията и да не си помисля че всички са прости като него . Герб прецакаха герба заради друг тъпанар от народа бойкО тъпунгероВ .
dddddd
на 06.12.2019 в 17:09:47 #2То и "ти си говедо" не е обидно, ако не е в съчетание. Едното е "ти си" - дори похвално. Другото е думата говедо. В съчетание какво става?
dddddd
на 06.12.2019 в 17:06:47 #1"В настоящия случай сам по себе си изразът "няма такава/такъв" не е обиден, а съчетанието му с "държава" изразява не незачитане на държавността, а оценка относно обществено-политическия живот такъв, какъвто той е видян от учредителите на партията", пише в решението. Добре е да се четат мотивите на съдията. То ясно е написано, че няма такава държава, а съдийката тълкува обществено-политически ала бала. Има такава държава, некомпетентна съдийка - казва се България. За мотива за отказ заради цветовете няма спор - там изглежда компетентна.