Американският президент Барак Обама каза, че Пакистан регистрира напредък в борбата срещу екстремизма, но не достатъчно бързо. Той добави, че залогът от успеха на пакистанските усилия срещу екстремизма е най-голям за Индия.
В рамките на посещението си в Индия Обама призна, че Исламабад е имал „дълбок" проблем с екстремизма, но е предприел стъпки за разрешаването му. Американският държавен глава обаче посочи, че напредъкът е „не толкова бърз, колкото би ни се искало".
Според Обама съществува исторически „комплекс", породен от трите войни между Индия и Пакистан в миналото.
Изявлението на Обама беше направено, ден след като няколко индийски анализатори изразиха разочарованието си, че американският президент не е осъдил достатъчно остро Пакистан при отдаването на почит на загиналите от атентатите, извършени в Мумбай през ноември 2008 година
Обама заяви още по време на втория ден от посещението си в Индия, че парламентарните изброи в Мианмар са „всичко друго, но не и свободни и справедливи", съобщава РИА Новости.
Пред студенти в Мумбай Обама заяви, че от много време на народа на Мианмар е отказано правото да решава собствената си съдба.
Провеждащите се днес избори, които са и първите избори в рамките на 20 години, бяха определени от Запада като маскарад, след като стана ясно, че поставеният под домашен арест опозиционен лидер Аунг Сан Су Чи няма да участва като кандидат във вота.
От своя страна държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, която е на посещение в Австралия, заяви, че изборите в Мианмар „хвърлят светлина върху злоупотребите на военната хунта", която управлява страната.
Барак Обама призова властите в Мианмар да освободят опозиционния лидер Аунг Сан Су Чи.
Подновяваме призива си към властите да освободят незабавно и безусловно Аунг Сан Су Чи и всички политически затворници, заяви Обама в комюнике, разпространено по време на визитата му в индийския град Мумбай.
Припомняме, в Мианмар се провеждат избори, като близо 40 000 секции бяха отворени в 01.30 часа българско време.
Право на глас имат около 29 милиона души.
Последните демократични избори в Мианмар се проведоха през 1990 година. На тях победи именно партията Национална лига за демокрация с лидер Аунг Сан Су Чи. Военните обаче не й позволиха на практика да оглави страната.
След Индия президентът на САЩ ще прекара още седмица в Азия. Обиколката му включва Индонезия, Южна Корея, Япония и Китай.
Crusader
на 07.11.2010 в 19:38:34 #4Mars, на този ден преди 93 години банда жадни за власт кръвопиици узорпираха властта в Русия, измамиха и използваха селяните и работниците, след което избиха милиони от същите тези селяни и работници. Един от най-черните дни в историята - поклон пред милионите жертви на болшевишките чудовища.
Mars
на 07.11.2010 в 18:05:30 #3Обамовци, знаете ли, сещате ли се, че дне е 7 ноември - Денят на Великата Октомврийска социалистическа революция?! Не, нито знаете, нито ви интересува, нито се сещате ... Кретенчета ... На този ден преди 93 години работниците и селяните от царска Русия свалиха самодържавието и изградиха своя власт, своя държава - Съветска Русия, а след това СССР!
negovanska vuvuzela
на 07.11.2010 в 16:23:29 #2ДА БИ МИРНО СТОЯЛО , НЕ БИ ЧУДО ВИДЯЛО ...... !!
nofreeman
на 07.11.2010 в 12:43:44 #1Ами как няма да си притеснен бе маймуно....ела и ми убий детето и майка ми уж по невнимание и аз ще почна да взривявам всичко което е американско и еврейско...по-голяма логика от това е да го духаш убиецо!!!