Народното събрание ще обсъди на второ четене законопроекта за устройството на българското Черноморско крайбрежие.

Припомняме, че преди близо година от МС бе одобрен първият законопроект за българското Черноморско крайбрежие. 

Тогава министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов акцентира, че през последните години сме свидетели на силен инвестиционен интерес и строителство по Черноморското крайбрежие, в резултат на което се стигна до сръхурбанизиране на някои ценни територии.

Незаконно са застроени и продължават опити да се застрояват защитени територии, дюни и морски плажове.

С приемането на първия закон за Черноморското крайбрежие ще се осигури законовата основа за формиране и провеждане на държавната политика в областта на устойчивото развитие, устройството и опазването на крайбрежието; ще се защити публичната собственост на държавата край морския бряг; морските брегове ще бъдат защитени от ерозията, абразията, свлачищните процеси и т.н.

За първи път в законопроекта се дава точно определение на понятията "морски плаж", "крайбрежна плажна ивица", "акватория" и т.н. В документа е посочено, че не могат да бъдат обявени за частна собственост пясъчните дюни, крайбрежните езера, лагуните, лиманите и влажните зони, брегоукрепителните и брегозащитните съоръжения, изградени в имоти - публична държавна собственост.

Всеки гражданин ще има свободен и безплатен достъп до морския бряг, е записано още в проектозакона.

Собствениците на вили, хотели, заведения или концесионерите на морските плажове, които пречат на туристите да преминават през тях или определят такси за това ще бъдат глобявани от 3 000 до 6 000 лв. При повторно нарушение наказанието ще е до 12 000 лв.

Няма да се допуска преминаване по крайбрежната ивица само когато е свързано с националната сигурност и отбрана, охраната и контролът на държавната граница.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството поясни, че законът няма задна сила, а ще действа за нормално бъдещо устройство на българското черноморско крайбрежие.