Правителството вдигна минималната работна заплата от 240 на 270 лева и прие повишение с една трета на вдовишките пенсии от първи септември. Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков обяви, че решението още днес ще влезе в парламента.

Той съобщи, че с повишаването на минималната заплата автоматично се променят такси и други разплащания в още 54 случая - като напр. стипендии. До края на октомври ще бъде подготвена промяна, така че някои такси да не бъдат обвързани с минималната работна заплата от 1 януари следващата година - като например таксата при ходене на лекар, посочи Дянков.

Той каза, че за общините няма да има допълнителни пари за вдигането на минималната работна заплата. Според Дянков те могат да плащат по-високите заплати. Всяка година средно с по 2 % се увеличава броят на чиновниците, така че общините имат достатъчно възможности, коментира вицепремиерът.

Той съобщи, че ще бъде даден по-голям бюджет в някои сфери като средното образование, където бюджетите са делегирани.
Според Дянков би трябвало плащанията за политическите партии също да не бъдат обвързвани с минималната заплата.

За повишаването на социалните пенсии за старост и инвалидност Дянков каза, че има възможност това да стане поетапно, но в следващата бюджетна процедура.

Правителството прие промени в НПК и Закона за митниците, с които се въвежда възможността митнически служители да получат разследващи функции по НПК, съобщи Дянков. Новите разследващи митнически инспектори ще се задействат от 1 януари 2012-та и ще имат разследващи функции по отношение на акцизни стоки, укривани неплатени данъци в големи размери и неправомерно получаване на парични суми от държавния бюджет.

Те ще имат право и да налагат задържане от страна на Агенция „Митници" за не повече от 24 часа. Паралелно полицейските органи ще получат правомощия за актове за административни нарушения, предвиждат приетите от правителството промени в Закона за митниците.

Досега полицията не е имала такива права и когато полицай хване, че някой продава цигари без бандерол, първо трябва да дойде митничар, който да подпише акта, което усложниява процеса, поясни Дянков.

Ако Агенция „Митници" хване количество незаконни цигари по сегашния НПК, трябва да извикат полицай и той да направи констатациите, но полицаите нямат достатъчно познания по акцизно законодателство, посочи още Дянков.
Той каза още, че основната роля ще си остане в прокуратурата.