Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до премиера в оставка Кирил Петков, в която настоява държавата изработи програма за компенсиране на част от повишените енергийни разходи на българските домакинства през следващите 12 месеца.
"Категорично е становището ми, че подкрепа от държавата за посрещане на основни нужди от енергия и горива следва да получат всички български граждани, като се има предвид, че увеличението на доходите на населението в България изостава на фона на ескалацията на множество кризи", заявява тя.
Според Ковачева трябва да бъде използван опитът от мораториума за цените на електрическата енергия и топлинната енергия и водата, който беше въведен от 47-ото Народно събрание.
От пресофиса на обществения защитник обясняват, че повод за препоръката на Ковачева до Петков са мнобройни жалби и сигнали от гражданите, които са притеснени, че няма да могат да покриват основните си енергийни нужди заради непосилно високите разходи, включително рязкото повишение на цените на дървата за огрев, пелетите и течните горива на свободния пазар.
От пресцентъра на омбудсмана допълват, че това идва на фона на решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за увеличаване на цените на електрическата и топлинната енергия за домакинствата за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2023 г.
"Независимо от внесените в рамките на общественото обсъждане аргументирани отрицателни становища, включително и от институцията на омбудсмана, КЕВР утвърди рязко поскъпване на топлата вода и парното за клиентите на топлофикационните дружества средно с 30% (без ДДС), като за "Топлофикация София" ЕАД увеличението е 39,99%", изтъква Ковачева.
Тя подчертава също, че към момента няма никаква яснота какви ще бъдат цените на природния газ за битовите клиенти през юли тази година.
"Рекордно високите равнища на цените на горивото на европейските борсови пазари не дават поводи за оптимизъм през следващите месеци", смята омбудсманът. Ковачева допълва, че в края на май 2022 г. е приключила правителствената програмата за компенсиране на домакинствата във връзка с високите цени на природния газ.
Тя е заявява, че ново поскъпване на топлинната енергия и неизвестността за цените на природния газ се случват в условията на стръмно растяща обща инфлация. Диана Ковачева отбелязва, че по данни на Националния статистически институт (НСИ) през май т.г. годишна инфлация в България достига 15,6%, а според информация на Евростат за издръжката на живота на европейските граждани през последното тримесечие на миналата година 37% от българите трудно успяват "да свържат двата края".