Членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) приеха средното увеличение на цените на парното за бита от 1 юли да е 29,73 %, съобщиха от енергийния регулатор.
За успокоение, те информираха, че предварителните разчети са били за поскъпване с 39,26 на сто. Като мотив за увеличението изтъкват многократно нарасналите разходи на топлофикационните дружества за закупуване на природен газ и въглеродни емисии.
Цената за новия регулаторен период 1 юли 2022 - 30 юни2023 г. ще бъде увеличена средно с 29,73 % за цялата страна.
За битовите потребители на "Топлофикация София" ЕАД утвърдената цена остава 137,86 лв./MWh, при сегашна цена 98,48 лв./MWh, което е изменение с 39,99%.
Потребителите на "ЕВН България Топлофикация" ЕАД ще заплащат цена от 137,66 лв./MWh, при сегашна цена 99,55 лв./MWh, което е изменение с 38,28%
Цената на "Веолия Енерджи Варна" ЕАД се изменя с 38,88% и става 136,51 /MWh, при сегашна цена 98,29 лв./MWh.
От КЕВР признават, че топлофикационните дружества, които използват газ ще получат компенсации от Правителството и през месец май, второ, някои от дружествата са потребили реално по-малко количество газ през пролетта на 2022 г., а от друга страна за някои топлофикации са констатирани по-ниски реални разходи за гориво.
КЕВР предприе извънредни мерки, за да адресира извънредната ситуация с цените на горивата и да подпомогне битовите потребители за предстоящия отоплителен период. Комисията приложи регулаторен механизъм, с който компенсира сметките на тези потребители чрез Фонда за сигурност на електроенергийната система. По този начин те няма да се налага да заплащат цени за парно в размера, поискан от топлофикационните дружества.
Основните причини за предлаганото увеличение на цените на топлинната енергия са четирикратно увеличените цени на природния газ и двойният ръст на въглеродните емисии. Тези разходи имат най-голям дял като влияние върху крайните цени. За дружествата в цялата страна посочените два компонента представляват средно 80 на сто от техните разходи за производство на топлинна енергия.
За "Топлофикация София" природният газ и емисиите формират 87,61% от цената на топлофикационната услуга, за "Топлофикация Плевен" - този дял е 85,52%, за "Топлофикация Враца" - 83,08%, за "Топлофикация Перник" - 81,68%.
При останалите дружества делът на природният газ и въглеродните емисии при формирането на крайната цена е от 64,36% до 79,34%.
В резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, а през последните месеци и поради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличиха почти четирикратно - от 45 лв./МВч до над 160 лв./МВч.
През този период цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират.
Цените на въглеродните емисии през изминалия едногодишен период от 1 юли 2021 г. също нараснаха със 79,02% - от 51 евро/тон на 1.07.2021 г. до 91,30 евро/тон към 1.07.2022 г. Това допълнително увеличава разходите на дружествата, което следва бъде отчетено в цените на топлинната енергия.
Въпреки предоставените от правителството компенсации за природен газ в общ размер над 220 млн. лв. за периода декември 2021 - май 2022г., топлофикациите са натрупали допълнителен дефицит от разходи за газ над 500 млн.лв. Само за "Топлофикация София" по последни изчисления натрупаният дефицит е в размер на около 332 млн. лв. за изминалия период.
Комисията очаква допълнителен положителен ефект върху цените на битовите потребители в резултат на приетите на 29.06 от Народното събрание мерки, с които от 20% на 9% се намалява ДДС върху цените за доставки на централно отопление и доставки на природен газ. Според разчетите в резултат на това средното увеличение на топлинната енергия за бита ще бъде намалено от 29% на 18%.

Източник: КЕВР
Според КЕВР намаляването на ставката ще се отрази благоприятно и на разходите на нестопанските потребители за доставки на природен газ.
Приетата законова промяна за освобождаване от акциз на електрическата енергия, втечнения нефтен газ и природния газ също ще има положително влияние върху цените на електрическата и топлинната енергия за бита.
Решението на Комисията е взето след предварително проведени открито заседание и обществено обсъждане с участието на заинтересованите страни - Омбудсмана, БТПП, граждански организации и сдружения и др. В окончателното решение на КЕВР са отчетени всички предложения, направени по време на общественото обсъждане
Определянето на прогнозните цени на природния газ и на въглеродните емисии за едногодишен период напред е след извършени симулации на търговията на фючърси на европейските борси, информират от КЕВР.
Заложено е също, че по българо-гръцката връзка "Комотини-Стара Загора" страната ни ще получава в пълен обем договореното количество азербайджански природен газ от 1 млрд куб.м. годишно.
Решението на Комисията за утвърждаване на цени на топлинната енергия за новия регулаторен период 1.07.2022 - 30.06.2023 г. е публикувано на интернет страницата на регулатора.
ozeki
на 01.07.2022 в 22:11:42 #3хихихихи, евтината американска газ пристигна, +30%. Само едно се чудя, дали газа е на пазарна цена, а остатъка го прибира харвардеца или просто си е такава цената. До колкото си спомням миналата година цената по бензиностанциите беше паднала до 70ст. След вещата намеса на харварда сега дори се увеличава. Като намалеят петролните доставки наполовина, защото нашите много ги дразнело че някой храни гълъбите в парка, все едно им плащат заплатите от портфейлите си на всяко първо число, ще видим какво ще стане и с горивата.
linkaln
на 01.07.2022 в 20:32:54 #2Паяк 99%от българите не използват софийското парно, за това се е погрижила гербаджийското фрескало Йорданка Фандъкова
paqka
на 01.07.2022 в 20:13:42 #1Така се живее при Радев. Така се живее при промяната. Благодарско за борбата с мафията