Обща декларация за борбата с тероризма ще приемат страните от Дунавския регион. България е домакин на втората министерска конференция на страните от този регион.
В документа, около който ще се обединят, ще бъдат включени 4 области: превенция на тероризма, гранична сигурност, защита на критичната инфраструктура и засилване на обмена на информация между компетентните органи.
„Без тези 4 посоки не бихме постигнали задоволителни резултати“, заяви на пресконференция вътрешният министър Румяна Бъчварова.
В конференцията участва и Европол. От понеделник започва да действа център за обмен на данни за борбата с тероризма в рамките на Европол.
Бъчварова подчерта, че темата за сигурността изисква регионално сътрудничество. Според нея е необходимо да споделим проблемите в отделните държави, защото колкото и да е голям регионът, толкова проблемите ни са общи.
Тя сподели и идеята за тристранен съвет за изграждане на център за обмен на информация между Гърция, България и Турция.
Сигурността на границите е важен въпрос, защото там се крие опасността от ислямския тероризъм, подчерта на свой ред баварският вътрешен министър Йоахим Херман.
„Всички сме заинтересовани да успеем да предотвратим както влизането в страните ни, така и излизането на съответните терористи“, коментира той.
По думите му са важни бързите и успешни акции, които ще включват хармонизиране на начините, по които контролираме границите си, добър и бърз обмен на информация.
Успешно проведеният проект относно сигурността на корабоплаването по река Дунав може да бъде добър пример как да реализираме и сигурността на сухопътните си граници, убеден е Херман.
Той обаче отчете, че не е достатъчно ефикасна охраната на гръцката граница и там има много да се желае. Баварският вътрешен министър смята, че България осъществява много ефикасна защита на границите. Той обаче предупреди, че ако Гърция продължи неефикасно да защитава границата, може да се наложи да излезе от Шенген.
Целта на Германия е да намали рязко броя на прииждащите в страната бежанци, защото не можем да приемем още 1 млн. бежанци през тази година, обяви още баварският вътрешен министър.
Той допълни, че за целта и днес се провеждат разговори и между федералното и турското правителства с идеята още на турската територия да се прекъсне потокът на бежанците и да не напускат страната. Според Херман Германия трябва да заяви категорично, че не е в състояние да поеме такъв голям брой бежанци, както миналата година. Това трябва да бъде чуто и в другите страни, откъдето преминават бежанците.
Босна и Херцеговина подкрепя всички видове сътрудничество в борбата с тероризма, превенцията, на предотвратяване на престъпността, обяви и министърът на сигурността на Босна и Херцеговина Драган Мектич. Той визира както сътрудничеството в цяла Европа, така и в региона на дунавските държави.
Мектич приза, че в Босна и Херцеговина имат проблеми с тероризма. „Става дума за допълнителна ислямска радикализация за насилствена дейност и конкретни терористични актове, които са се случвали при нас“, изтъкна той. Определен брой граждани на Босна и Херцеговина и в момента са на фронтовата линия в Сирия.
Затова в Босна и Херцеговина са готови за сътрудничество за предотвратяване на видовете тероризъм. Готови сме да споделяме разузнавателни данни, посочи Мектич. Той предлага да се предприемат действия и за предотвратяване на каналите за трафик на оръжие.
shaka
на 22.01.2016 в 17:12:07 #1"че не е достатъчно ефикасна охраната на гръцката граница и там има много да се желае" Този е доста неграмотен - има ли идея колко острова има Гърция и каква е общата дължина на бреговата линия?