Президентът е обещал да предложи на Народното събрание контингентът ни в Ирак да бъде преместен от Кербала на по-безопасно място.
Това съобщиха близки и роднини на военнослужещите ни в Ирак след среща с държавния глава, която продължи около час.
Според тях президентът е казал, че са на едно мнение, че българите трябва, а да бъдат изтеглени от града, и че ще направи всичко, което е по възможностите му.
Първанов е декларирал, че вече се взимат мерки за сигурността на българите в Кербала.
Той каза, че се работи, но не можа да ни какво точно се прави, защото част от информацията е секретна, заяви Любчо Панайотов, тъст на български войник.
На срещата родителите са настояли и "някой от управниците на държавата да посети контингента ни, за да ги подкрепи". Първанов е посочил, че ще има такова посещение, но не е уточнил кога и кой ще отиде в Кербала.
Роднините подчертаха, че въпреки, че са трогнати от съпричастността на президента, не могат да бъдат по-спокойни след тази среща, защото рискът за близките им остава.
|
Много от тях обаче настояха българските военнослужещи да се завърнат в България.
Пенка Добрева обясни, че всеки ден минава в притеснения дали синът й е жив и здрав. Тя обаче каза, че рейнджърите ни не знаят за тяхната инициатива, или ако знаят нещо, то информацията им не е точна.
Не сме ги питали дали искат да се върнат, каза Мария Денева, чийто брат е в българския батальон. Не искам да се върне в България, а да е на безопасно място там, каза още тя и допълни, че самото население не ги иска там.
Майката на серж. Николов, Вера Николова пък заяви, че информацията за ситуацията в Кербала в медиите не е достоверна. По думите й съпругата на командира подп. Петко Лилов е потвърдила, че нашите войници говорят под натиск.
Пристигналите в София 15-20 близки на български военни влязоха в пререкание с Йоло Дневе, който беше заел позиция пред сградата на президентската администрация и крещеше, че никой не ги е карал да ходят в Ирак и са го сторили по собствено желание. Полицейските служители трудно се справяха с напористия писател.
Представители на роднините на българските войници се срещнаха и с началника на Генералния щаб ген. Никола Колев. Те са разговаряли по телефона с командира на българския батальон в Кербала подп. Петко Лилов, съобщи Любчо Панайотов. След срещата родителите се чувстват по-сигурни за децата си, добави той. Те са разговаряли и с някои от българските войници.
Нито един не е поискал до сега да се върне обратно в България. Ако обстановката се усложни, ще се вземат допълнителни мерки за сигурност, е казал ген. Колев. По думите му ще бъдат открити приемни с телефонна връзка във всички градове, откъдето има повече войници в Кербала.
Ситуацията в Кербала
Компетентните български институции следят внимателно развитието на обстановката в Ирак, включително в зоната на отговорност на нашия батальон, съобщиха от правителствената информационна служба.
Към 12.00 ч. днес след приключването на мюсюлманския религиозен празник, контингентът ни в Кербала продължава да изпълнява обичайните задачи по охрана на обществения ред и определените обекти в града.
Обстановката в Кербала е спокойна, многобройните религиозни поклонници постепенно напускат града, се казва още в съобщението от Министерски съвет.
Припомняме обаче, че вчера зам.министърът на отбраната Илко Димитров заяви, че дори и след изтеглянето на шиитските поклонници, нашият контингент ще остане в база "Кило" и няма да напуска охранявания район.
Това противоречи на обявеното днес от правителствената информационна служба.
Днес се състоя и второ заседание на Координационния център към Съвета по сигурността при МС. В него са участвали шефът на Генщаба ни ген. Колев и зам.министър Илко Димитров.
Според центъра обстановката в Кербала е много динамична, но има и индикации, че климатът се подобрява и се създават условия за възстановяване на реда.
Начинът, по който преминаха празници дава увереност, че нещата ще имат конструктивна насока, е мнението на Координационния център.