Ако преговорите между българското и американското правителство приключат до средата на лятото, първите F-16 Block 70 ще бъдат готови през 2023 година, заяви пред News.bg Джеймс Робинсън, директор "Международно бизнес развитие на F-16". "Надяваме се преговорите да приключат до лятото. Очакваме, че повечето ще са готови през 2023 година", посочи той.
През януари Народното събрание възложи на изпълнителната власт да подготви споразумение и да започне преговори за придобиване на новия тип боен самолет. Очакваната стойност е около 2 милиарда лева.
В София днес бе показан тренажорът, на който командирът на българските Военновъздушни сили ген.-майор Цанков Стойков, курсанти от НВУ "Васил Левски" и журналисти имаха възможност да изпитат възможностите на F-16.
Демонстрационен полет направи и пилотът от щатските ВВС Дан "Кадилак" Савил, който има над 2 600 часа нальот на F-16.
F-16 Block 70 ще бъдат произведени във фабриката на Lockheed Martin Грийнвил, Южна Каролина. Там ще бъдат сглобени и същите модели за Бахрейн и Словакия, посочи още Робинсън. Европейската държава сключи договор за 14 изтребителя, които ще бъдат идентични с българските, докато тези за Бахрейн има специфични разлики, изискани от страната, посочи още Робинсън.
По думите му, F-16 Block 70 е най-развитият самолет от четвърто поколение с отлични радари и авионика. Бившият пилот е убеден, че те са най-добрият избор за родните ВВС.
В рамките на подписания договор, Lockheed Martin ще обучи българските пилоти. Очаква се първите обучения да започнат около 2021 г. и да продължат между 1 и 2 години в зависимост от опита на пилотите.
По-рано днес министърът на отбраната Красимир Каракачанов посочи, че все още не е ясно кои ще бъдат пилотите, които ще бъдат изпратени на обучение.
България няма да произвежда части за F-16, дори и да поръча самолетите, но от Lockheed Martin обещаха да изпълнят програма по индустриално сътрудничество, както и трансфер на технологии. Това ще помогне да бъдат компенсирани част от разходите за изтребители, както и за развитие или създаване на нови ключови способности в областта на сигурността и отбраната, посочи преди време Робинсън.
Причината в България да не могат да се произвеждат части или да се сглобяват машините за нашите Военновъздушни сили е твърде високата цена, която ще оскъпи крайната сума, посочи Робинсън. Често част от производството се случва в държавата купувач, което частично компенсира огромните суми за покупка на изтребителите чрез създаване на работни места и увеличаване на брутния вътрешен продукт.
По време на презентацията стана ясно, че Lockheed Martin обещава поддръжка на моделите F-16 Block 70 до поне 2045 година и над 12 000 летателни часа - далеч над първоначалните 8000.
Към момента компанията е продала над 4600 изтребителя F-16 на 28 държави, като над 3000 в 25 държави все още се ползват редовно.
ilian-mavrov
на 25.03.2019 в 09:23:21 #5Удобно се пропуска прозореца коъто се получава между времето за експлоатация на Миг-овете и първите Ф-ки които ще пристигнат у нас.През това време пилотите може би ще "плетат чорапи"както се казва в една реклама.Да не говорим ,че е много по -евтино да си седиш долу и да пуцаш по летящите- С 400,по-евтини,повече работа вършещи,ама на НЕспециалист военен министър обяснявай!Когато обаче те държат "оттатък" на къс повод обясняваш как с 8(ОСЕМ) фърчила ще излезеш срещу близо 500 самолета грубо-Турция,Гърция,Сърбия
GolaVoda
на 14.03.2019 в 18:38:50 #4доставката може да се ускори...ако започнат преговори и с други производители.
Legalen
на 14.03.2019 в 18:31:08 #3" .......заяви пред News.bg Джеймс Робинсън, Очакваме, че повечето ще са готови през 2023 година", посочи той." ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 2023 г.? Година или две по-рано или по-късно, не е фатално! Още повече че и другите братя по оръжие не са още готови за война, така че врагът (знаем кой) ще почака, докато цялото НАТО се намира "под оръжие". Например някои немски медии разкриха че при Бундесверът не всеки танк може да върви, не всяка подводница може да плува (1:3), автоматите при летни условия бързо загряват, правителтвените самолети (поддържа ги Бундесвер) в последно време масово отказват и т.н. И мнението на експертите е че Германия ще бъде напълно готова да се бие към 2028 год. Та да не се притесняваме и да си мислим че сме на опашката.
Кастело Белведере
на 14.03.2019 в 18:03:40 #2С малко нальот и магучий прижок, платна в караблята им надуй и сите решетници и масковски картошки нагуй.
posredstven
на 14.03.2019 в 17:11:00 #1НЯма преговори. Има заповеди , които нашите продажници изпълняват. Докато не ги сменим