През есента България ще получи първият транш по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на близо 1,3 млрд. евро. В това изрази увереност служебният вицепремиер с ресор еврофондове Атанас Пеканов в студиото на Националната телевизия.
"Знаете, че имаше един отворен казус, проект на МВР, който в момента започва да се реализира. Смятам, че сме намерили решение как този индикатор да се реализира. И в разговори с Европейската комисия показахме, че се движим именно към успешното му реализиране. Направено е първото искане за плащане, парите трябва да дойдат през есента", заяви Пеканов.
Държавата обаче няма да чака получаването на въпросните средства, а ще започне немедленно да реализира проектите, по които са предвидени европари. Един от тези проекти е започнатата още от кабинета "Борисов" програма за саниране на жилищни сгради.
"Например през есента ще започне програмата за саниране, за енергийна ефективност на жилищните сгради. В момента МРРБ подготвя условията за кандидатстване. Знаете, че това е една от програмите, по които има изключителен интерес от общините. Тя е и много необходима и от гледна точка на настоящата енергийна криза, тъй като ще ни помогне да направим икономиката ни по-устойчива и по-малко енергийноинтензивна", каза заместник министър-председателят.
Освен това Министерството на иновациите и растежа ще отвори процедура, по която фирмите да кандидатстват за финансова помощ за дигитализация, транспортното ведомство също готвило проекти, увери Пеканов.
"Правим всичко възможно, за да осигурим започването на тези проекти през следващите месеци. Така че, когато дойде моментът да ги отчетем, да сме си свършили работата. По този начин искаме да защитим ресурс от 1,3 млрд. лева. И то в правилния момент, тъй като в момента е среда на несигурност", аргументира решението на кабинета той.
Множество важни закони, като тези за противодействие на корупцията и за ролята на главния прокурор, обаче следва да бъдат приети от следващия парламент, за да бъдат получени парите от втория транш по Плана, предупреди вицепремиерът.
58eng
на 05.09.2022 в 05:53:00 #4Ами хайде към БРИКС...там не се чуват обещания. РФ е за мустака,ако може да лепчоса нещо за себе си и за своите олигарси,добре...иначе санкциите ще ги довършат. Какъв късмет ,а? Хем да си комунист, хем да чакаш на парите на ЕС! Комунетата винаги са били продажни,а $$$ не миришат,само са зелени
posredstven
на 04.09.2022 в 23:56:50 #3Mitko Grozev ------ Абсолютна „атомна бомба“ в неолиберализма пусна носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц.Той обяви, че Източна Европа е поне двойно по-бедна, отколкото би могла да бъде, ако не беше влязла в ЕС. С това жестоко се удря най-големия успех на глобализма и неолиберализма – създаването на най-голямата единна икономика в света, състояща се от 28 отделни държави, част от които с обща валута. „Източна Европа“ е големият губещ от началото на 21 век. В момента тя плаща 300-400 милиарда долара всяка година на Западна, и основно на Германия“ – обясни Стиглиц. Според учения, който освен наградата, е известен и, че предвиди срива на „дотком балона“, както и кризата през 2008 г., та според него, Източна Европа е в типична „хватка на доминионите“, известна още от Римската империя. Това е моделът една държава да се колонизира като се подкупи елитът и. „Римляните не са завладявали само с легиони. Много повече земи са присъединили мирно. Отиват, подкупват местните вождове и те от вождове стават управители на Римски провинции. Империята ти е зад гърба, и с нея заедно можеш да събереш много повече данъци от преди. Т.е. това е съюз на елита с империята, за да се издоят поданиците. Системата е работела с векове. Прилагана е и от Англия в Индия например – там провъзгласявали махараджи от името на кралицата. И после заедно изсмуквали обикновения народ“ – обясни Стиглиц. „В момента ЕС е точно това. Западът, но основно Германия, подкупва местния елит чрез еврофондовете. Елитът вкарва държавата в ЕС, и превръща членството в абсолютна религия, включително с репресии срещу който е против. Излизането се превръща в ерес. А вкараната страна се изсмуква чрез други механизми – изкупуват местни монополи, търговски вериги, сключват се неизгодни договори с дълъг период, които не могат да се сменят при смяна на властта и пр.“ – поясни Стиглиц. Още преди време писахме за анализ на ЦРУ, според който Източна Европа бива брутално изсмуквана, докато ръкопляска, „благодарна“ за еврофондовете. Сега ученият потвърждава тази информация. Еврофондовете и високо платените служби в ЕС за шепа чиновници, са „подкупът“, платен на елита. В замяна се завзема пазарът на съответната страна и той се дои в полза на западните корпорации. Това става чрез електроснабдяване, водоснабдяване, топлофикация, чрез западните стоки монополно налагани в търговските вериги, чрез далеч по-големи и недостижими за местния бизнес бюджети за реклама, маркетинг, чрез изкупуване на медии и пр. Съотношението между фондове и източени пазари е по-лошо от 1:10. „Ако Източна Европа излезе от ЕС и спре тази огромна субсидия, която плаща на Западна, тя може да е двойно по-богата. Минимум. Това би успокоило обществото и доста би намалило и натиска за емиграция, който е друг начин за изсмукване. Чрез по-високи заплати, Западът прибира най-добрите специалисти на Изтока, и така разширява изоставането.“ – завърши Нобеловият лауреат.
no-noi
на 04.09.2022 в 19:25:18 #2Да не е много това други получиха пъти повече, ама и при нас всички крадат като за последно щото правителствата падат през 6 месеца
foxit
на 04.09.2022 в 17:14:09 #1Пеканов уверен: Получаваме €1,3 млрд. по Плана за възстановяване през есента —————— Съмнение няма, че ще ги усвоите. Така както усвоихте много други, и онези преди вас също…