Гарнираните с експресна смяна на националния празник от 3-и март на 24-и май предложения за промени в Конституцията на България са "истински позор", заяви в своя писмена позиция представителят на българските социалисти в Европейския парламент, Петър Витанов.

След пресконференцията на "Продължаваме промяната" - "Демократична България", Петър Витанов заяви, че предложенията за промени в Конституцията са опит за разделение на нацията и проява на невежество. Той подчерта, че за свободата ни са се били рамо до рамо представители на различни националности - българи, руснаци, украинци, румънци, финландци и още хиляди достойни наши предци, които са допринесли за свободата на България. Той привлече вниманието и към историческия факт, че през 1951 г. 3-и март е бил обявен за "остатък от великобългарския шовинизъм" и е отменен с Кодекса на труда.

Петър Витанов допълни, че всички държави в света определят за свой национален празник деня, в който са получили своята свобода и независимост. Той категорично отхвърли идеята за промяна на тази важна дата в българската история и я нарече лобистка поправка, която вероятно прикрива "други опити за тотална подмяна".

Освен това, Петър Витанов коментира и други предложения за промени в Конституцията, които включват ограничаване на правомощията на служебното правителство и мандатността на кметовете. Той изрази съмнения, че тези промени преследват обявената цел и подозира, че зад тях се крият опити т. нар. "нови партии" да спечелят местните избори служебно.

"За съжаление сегашната коалиция не може да се примири, че служебните правителства продължават да имат по-висок рейтинг от сегашното. По начина, по който се предлагат промените, очаквам в скоро време да има и друга важна промяна - отмяна на изборите. Промени в Конституцията, касаещи съдебната власт, също са насочени отново срещу президента и да се отнеме правото му да издава укази на назначаване и освобождаване на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. А ако след три години президентът е от десницата - пак ли ще се правят промени в основния закон? И всичко това без обществен дебат, без дискусия в правната общност, между магистрати, неправителствен сектор", каза още той.

По думите на Петър Витанов, цялата ситуация се развива в период, когато българското общество се занимава с цените на чадърите и пържолите по морето, което може да доведе до незабележим промяна на националния дневен ред. Той изрази надежда, че народът няма да бъде приспан от жегата и ще се възпротиви на този "най-престъпен експеримент в последните години".

БСП ще участва в промените на Конституцията

БСП ще участва в промените на Конституцията

Без да се превръща в наказателна акция