БДЦ се прекръсти и реши да остане в парламента като парламентарна група.

Парламентарната група ще се преименува на Български демократичен център  Народен съюз, т.е ще носи имената на двете съставни партии.

В началото на пленарното заседанието парламентарната шефка Цецка Цачева съобщи, че вчера петимата депутати от Народен съюз, които обявиха, че напуснат ПГ на БДЦ, са депозирали в деловодството писма, в които заявяват, че оттеглят подадените заявления за напускане на групата.

Припомняме, че петимата народни представители в петък решиха да напуснат парламентарната група на БДЦ заради отказ на депутатите на Красимира Ковачка, съпредседател на БДЦ, да приемат в името на парламентарната група да фигурира и Народен съюз - коалиция, която включва пет от партиите, които се явиха заедно на парламентарните избори за 43-то НС.

Депутатите от БДЦ са уведомили Цачева, че искат изменения на официалния регистър, където да бъде нанесено новото име на групата.

Постигнахме съгласие за прословутите комисии, които си остават в същия вид, в който ги гласува Народното събрание, така че аз все пак успях да вляза във Вътрешна комисия и да не изляза от нея, което много ме радва”, заяви на трибунка депутатът Росен Петров. Най-накрая да се завърна в бащината къща, допълни той.

“Ясно заявихме, че по между си не сме задължени да имаме гласувания, които да са еднакви и да ни припокриват”, допълни Явор Хайтов.

Всяка от партиите, съставящи парламентарната група, имала своята оперативна самостоятелност, както по отношение на гласувания, така и по отношение на политическо поведение и визия.

Повечето са нещата, които ни сближават, отколкото тези, които ни разделят”, отчете Хайтов.

Хайтов обърна внимание на това, че нито една от двете съставни партии няма да има възможност да налага своето становище при вземането на колективно решение на групата. Минимум 10 гласа са нужни, за да се вземе едно общо решение.

"Ние сме в чудесни отношения с АБВ, но ще търсим президент с дясно-центристка ориентация", обяви още Петров във връзка със създадения между АБВ, Народен съюз и „Гергьовден” политически и парламентарен съвет за контрол на изпълнителната власт и изготвяне на законодателни инициативи, както и възможността партията да подкрепи кандидат-президент от АБВ.

По думите му, всяка политическа партия има право да води, в рамките на Народното събрание и извън него, преговори с когото пожелае. "Това въобще не е било повод за разкол между нас", обобщи депутатът от БДЦ.