По думите му в стратегията трябва да залегне
•създаването на зона за свободна търговия
•либерализацията на енергийния пазар
•сътрудничество в областта на високите технологии
•подобряване на транспортната инфраструктура
•институционална рамка за координиране на регионалните инициативи.
Във фокуса на форума е поставена конкретната реализация на два от разделите на Солунския дневен ред за Западните Балкани, а именно: насърчаване на икономическото развитие и укрепване на регионалното сътрудничество, подчерта Първанов.
Българският президент посочи, че тенденцията към “европеизация” на региона е необратима. •За първи път от десетилетия всички държави от региона се управляват от демократично избрани правителства. За първи път всички те декларират общи ценности и поддържат изключително активен диалог на всички равнища. За първи път от десетилетия общии са стратегическите цели – членство в Европейския съюз и НАТО•, заяви Първанов.
Според него в Югоизточна Европа вече е натрупана достатъчната ”критична маса” от инициативи и споразумения, подписвани на двустранна и многостранна основа.
Държавният глава припомни, че през последната година на няколко пъти е поставял въпроса за създаване на комплексна дългосрочна стратегия за развитие на региона, която да свърже в едно процесите на присъединяване към ЕС и практиката на регионалното сътрудничество.
Тази стратегия би могла да интегрира различните инициативи за регионално сътрудничество и да осигури по-добрата координация и взаимодействие между тях.
Признавам, заяви Първанов, че на мен самия ми е трудно да преброя в колко регионални инициативи форуми, различни формати, участвам само за една година. Крайно време е да се потърси по-голяма целеустременост, по-ясно открояване на акцентите и приоритетите в тези многобройни форуми.
Държавният глава беше категоричен, че не можем да разчитаме единствено на външна помощ от Европейския съюз, “а сами да представим свой поглед за икономическото развитие на региона”.