Целевата дата 1 януари 2025 г. за присъединяване на България към еврозоната няма да бъде изпълнена - не само поради политическите сътресения в страната, но и поради постоянната инфлация и липсата на обществена подкрепа. Това посочват от Politico, позовавайки се на техни източници.

Януари 2026 г. "най-рано" би било по-реалистично, предвид техническите предизвикателства, свързани с преминаването към национална валута, смята Синция Алчиди, старши научен сътрудник към Центъра за европейски политически изследвания (CEPS).

"Критериите за конвергенция", на които една страна трябва да отговаря, за да се класира, включват наличие на стабилен обменен курс, постигане на целите за държавния дефицит и съотношението на дълга и привеждане на националното законодателство в съответствие със законодателството на ЕС.

"Единственото препятствие за България са критериите за инфлация. Тя е в добра бюджетна позиция - ниски държавни дългове и бюджетни дефицити под контрол", коментира Жолт Дарвас, старши сътрудник към икономическия аналитичен център Bruegel.

За да се присъедини, България се нуждае средно от не повече от 1.5 процентни пункта над нивото на трите "най-добре представящи се" страни от ЕС. Най-скорошният член, Хърватия през 2023 г., се възползва от някои селективни данни, като ѝ беше позволено страната да се присъедини, въпреки по-високия си процент.

Инфлацията през март спадна до 3% на годишна база

Инфлацията през март спадна до 3% на годишна база

Месечната инфлация е 0,2 процента

"Текущата прогноза за инфлацията в България от 2.9% през 2025 г. би "предполагала, че България може да се присъедини през 2026 г.", посочи още Дарвас, като добави, че има "известно пространство за маневриране" дали същата сива зона, която позволи на Хърватия да се присъедини през 2023 г., може да се използва за съкращаване на графика за присъединяване на България. Това обаче "трябва да бъде оправдано", допълни той.

Доклад на ЕЦБ за България, който ще бъде определящ за присъединяването на страната, се очаква преди началото на лятото. Допълнително, предвижда се българското правителство да поиска нов доклад за конвергенцията към края на тази година, който да съдържа данни за достатъчно ниска инфлация. Не е сигурно обаче дали това е осъществимо.

Присъединяването в средата на годината би било нетипично. Държавите обикновено се присъединяват в началото на годината по административни причини, според източници на Politico, ангажирани с техническите аспекти на присъединяването.

Приемането на еврото кара близо половината българи да се чувстват несигурни

Приемането на еврото кара близо половината българи да се чувстват несигурни

Темата продължава да разделя обществото

По данни от Евробарометъра миналата година българите изразяват по-ниска от средното подкрепа за присъединяване и по-висока от средната загриженост относно проблеми като неправомерно ценообразуване по време на прехода.

Припомняме, първоначално намеренията бяха за присъединяване към еврозоната в началото на 2024 г. Това трябваше да бъде отложено, тъй като все още някои критерии не бяха изпълнени.

На 15 март тогавашния министър-председател Николай Денков и външния министър Мария Габриел се срещнаха с ирландския министър на обществените разходи и реформите Пасхал Донохоу. Той беше оптимистичен, че "България ще се присъедини към еврозоната през 2025 г. Въпросът е кога вашата страна ще въведе еврото като своя валута. А не дали."

Левът е обвързан с еврото от 1999 г., докато България е в банковия съюз на ЕС от 2020 г. Според евродепутата Мейдел тези действия показват "много, много ясен ангажимент" за присъединяване. Редица държави членки изразиха одобрение миналия месец за присъединяване на България, сред които Нидерландия, Германия и Гърция.

Амбицията да влезем в Еврозона през 2025 г. стои

Амбицията да влезем в Еврозона през 2025 г. стои

Мария Габриел: От нас зависи да се противопоставим на популисткия скептицизъм