Устойчивите климатични решения изискват тясно сътрудничество между страните, обмяна на опит, трансфер на знания и технологии и съвместни действия. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на националния павилион на България в рамките на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 28).
Държавният глава ръководи българската делегация на световния форум, а България за първи път разполага със свой павилион на събитието, което тази година се провежда от 1 до 12 декември в Дубай, Обединени арабски емирства.
В българския павилион представители на институциите, бизнеса, неправителствения сектор и науката представят постижения в декарбонизацията, както и дейността и амбициите си в сферата на технологиите и иновативните екологични производства.
Радев подчерта, че сътрудничеството между държавите е от решаващо значение за постигане на справедлив, фокусиран върху хората, природата и икономиката въглеродно неутрален преход. Според него българският национален павилион успешно ще служи както като място за демонстрация на климатично ефективни и високотехнологични решения, така и като споделено пространство за срещи и общуване в международен план.
България е готова да разширява сътрудничеството си със сходно мислещи държави, увери президентът.
В откриването на българския павилион участие взеха президентът на Полша Анджей Дуда, президентът на Армения Вахагн Хачатурян, заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, представители на Департамента по енергетика на САЩ, министри и представители на чуждестранни делегации.
Българският държавен глава открои необходимостта от устойчив преход към зелена икономика, без компромиси с качеството на живот на хората и конкурентоспособността на икономиките на всяка страна. По негови думи това предизвикателство може да бъде преодоляно само чрез прилагане на най-новите технологични постижения. Той даде пример с представените на българския национален павилион технологични решения в областта на изкуствения интелект, сателитните технологии, автономните системи, зелената енергия, биотехнологиите, въглеродно неутралната индустрия.
Радев посочи, че успехите в тези направления се дължат на взаимодействието между държавните институции, бизнеса, науката и неправителствения сектор.
coco7
на 01.12.2023 в 19:26:18 #1На конференцията за климата COP28 българската делегация ще защитава основно интересите на Богомил Манчев и световното ядрено лоби. Кой за каквото си е платил. Ще лобираме жалкият дял на АЕЦ, който в момента е едва 9.5% в световното производството на ток и намалява поради скъпотията на неизгодните нови АЕЦ, да се утрои с международни споразумения и държавни закони. Кой ще плаща после десетки милиарди за този вече суперскъп ток ще се уточнява по-нататък.