Правителството прие План за действие за изпълнението на Националната програма за развитие "България 2020".
Планът за действие ще се реализира в периода 2019 - 2020 година.
Основната цел на плана е да допринесе за постигането на трите стратегически цели на Програмата:
- повишаване на жизнения стандарт чрез конкурентоспособно образование и обучение, създаване на условия за качествена заетост и социално включване и гарантиране на достъпно и качествено здравеопазване;
- изграждане на инфраструктурни мрежи, осигуряващи оптимални условия за развитие на икономиката и качествена и здравословна околна среда за населението;
- повишаване на конкурентоспособността на икономиката чрез осигуряване на благоприятна бизнес среда, насърчаване на инвестициите, прилагане на иновативни решения и повишаване на ресурсната ефективност.
За постигането на тези цели през периода 2019 -2020 година се предвижда да бъдат изпълнявани мерки, разпределени в осем приоритетни области. За всяка стратегическа цел и приоритет е дефиниран набор от показатели, стойностите на които се актуализират годишно и показват постигнатия напредък.
Предварителната оценка на въздействие от изпълнението на планираните мерки показва, че ще бъдат реализирани значителни дългосрочни ефекти. Към 2020 година БВП би нараснал с 6.4%, ако планът за действие бъде реализиран с посочените като вече осигурени средства, или с 9.7%, ако мерките бъдат напълно реализирани с посочените като необходими за тяхното изпълнение средства.
Положителни ефекти ще се наблюдават по отношение на състоянието на пътната и железопътната мрежа на страната, енергийната сигурност и подобряването на инфраструктурата на българските градове.
Симулациите показват и съществен дългосрочен ефект по отношение на конкурентоспособността на икономиката. През 2020 година износът на страната би нараснал съответно с 2 и 2.5%, информират от пресслужбата на МС.
В плана за действие са посочени референтните и актуалните стойности на показателите, като по този начин се отчита напредъкът за изпълнението на отделните стратегически цели и приоритетни области.
Представена е и оценка на макроикономическото въздействие на предвидените мерки, като е използван моделът СИБИЛА (Simulation model of Bulgaria's Investment in Long-term Advance).
Оценявани са дългосрочни ефекти, дефинирани като промени в нивата на основни макроикономически показатели, генерирани в резултат на направените в периода 201 9- 2020 година интервенции и тези ефекти се наблюдават трайно след преустановяване на импулса (края на изпълнението на мерките), допълват от МС.