Икономическата комисия прие на първото четене Законопроекта за изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол с изричната уговорка, че в периода до Второ четене трябва да се изготви нов вид на параграф 2, който отменя параграф 8 от предходните разпоредби на Закона за приватизацията.
Народните представители се съгласиха с мнението на Агенцията по приватизацията, която изрази категорично несъгласие с отпадането на този параграф.
Отпадането на въпросния параграф е по искане на Европейската комисия, според която въпросната точка в закона пречи на свободно придвижване на капитали и пазарната икономика.
"Разбирам, че ако не се съгласим с позицията на ЕК ще има последствия за държавата, но Ви моля за по-широк дебат. Параграф 8 се нуждае от изменения и това е безспорно, но те трябва да бъдат такива, че да имаме работещ закон в името на защита на националния интерес", коментира Караниколов, според когото Европейската комисия разглежда този тип сделки единствено като търговска сделка, но на практика те са гражданско-правни такива.
Остра позиция против отпадането на параграфа имаше и Руси Статков от надзорния съвет на Агенцията по приватизацията. По думите няма как уреждането на въпроса с некоректните инвеститори да пречи на свободно движение на капитали и законът не само не вреди с нищо на пазарната икономика, но дори напротив - той допринася за нея.
С това се съгласи и зам.-председателят на икономическата комисия и депутат от Коалиция за България Румен Гечев.
"Категорично се съгласявам с позицията на Агенцията. Да, трябва да хармонизираме своето законодателство с европейското, но нека не забравяме, че имаме и Конституция на България и интересите на държавата не може да стоят над европейските", посочи Гечев, според когото трябва да се "внимава с всяка дума от закона, за да бъдат защитени националните интереси" и да бъдат изпълнени европейските препоръки.
Против параграф 2, който урежда отпадането на параграф 8, се обяви и народният представител от Атака Петър Петров. Той се съгласи, че трябва да се върви по посока на изменение на текста, така че да изпълним ангажимента си към Европа, но не и да се гласува пълно отпадане.
"Обезпечението с оглед защита на държавния интерес трябва да остане и не мога да споделя мнението на Европейската комисия, че нарушаваме договорите за свободно придвиждаване на капитали", категоричен бе той.
Председателят на комисията Али Имамов все пак припомни, че ако параграф 8 остане в този му вид, България отива на съд.
"Нека преценим какви ще бъдат крайните последствия за страната при двата варианта - оставане на параграф и съд или неговото отпадане", призова той. Имамов също се обяви за нов текст, който да удовлеторява както ЕК, така и България.
Петър Кънев призова за създаване на работна група, която между първо и второ четене да потърси повече информация и фактология относно това какви конкретни сделки касае и урежда въпросният текст от закона, за да се разбере "струва ли си цялата битка". Кънев "охлади" патриотичните страсти като посочи, че "колкото и да се правим на патриоти, като ни изпукат по 19 000 евро глоба на ден всичко приключва".
В краяна сметка Законопроекта бе приет с 10 гласа "за" и нито един против или въздържал се на първо четене с изричната препоръка към вносителите за промяна на параграф 2.
След заседанието на комисията Емил Караниколов сподели, че Агенцията по приватизация има три конкретни предложения за промени в закона, които да уредят адекватно въпроса и очаква съвместно с представителите на Министерски съвет тези предложения за бъдат обсъдени и готови за следващото заседание на комисията.
Кастело Белведере
на 17.07.2013 в 18:04:44 #1Защо ли винаги, когато се опитват да намерят аргументи против направени забележки от ЕС, мненията на българските икономисти и политици не вдъхват доверие и намирисват на някакво лобиране със задни цели?