Строгите мерки спрямо работници от България и Румъния на британския пазар на труда ще принуди работодателите да се борят за попълване на свободни работни места.

За това предупреждава шефът на най-голямата фирма, набираща персонал от Източна Европа, Джордж Чалмърс, цитиран от Scottsman.

Чалмърс, който ръководи hotel-jobs-scotland.com, твърди, че ограниченията ще лишат работодателите от талантливи и трудолюбиви служители.

Той твърди също, че има все по-голяма нужда от работна ръка в секторите на услугите и строителството и според него властите грешат, като налагат строги условия пред работниците от България и Румъния.

Изданието цитира и данни от проучване от градската управа на Единбург, според които 80 на сто от настоящите имигранти планират до две години да се завърнат по родните си места.

В същото време туризмът в града се развива, като приходите от него се очаква да се увеличат с 50 на сто до 2015 година, което изисква присъствието на още 10 000 работници.

По думите на Чалмърс не става дума за евтина работна ръка, а за попълване на празни места за квалифициран персонал. Според него решението на британските власти е причинило проблеми за него и за клиентите му.

След разширяването на ЕС през 2004 година той е посредничил за назначаване на работа на около 3 000 работници, като клиентите му варират от пет-звездни хотели до сервизи на „Форд".

В момента в Единбург работят близо 10 000 души от новоприсъединилите се страни, отбелязва изданието.

То цитира и представители на бизнеса, че мерките може да създадат спънки заради темповете на икономически растеж и нуждата да се поддържа потокът от имигранти в района  от последните две-три години.

Според Саймън Коул-Хамилтън, оглавяващ търговска организация, много от намиращите се в момента в района чуждестранни работници могат да се завърнат у дома през следващите години заради развитието на икономиката там, а това би създало голям недостиг на работна ръка.