Протестите на земеделските производители продължават трети ден, след като властта обяви, че ще им бъдат изплатени 150 млн. лева, във вторник бе предложено подписване на меморандум, а преговорите продължиха и вчера, но те пак не бяха удовлетворени.
И днес земеделците блокираха основни пътища в страната. От няколко дни тежка техника е разположена на десетки пътни артерии, съобщи Нова телевизия. Днес протестите ще продължат до 14 ч., в петък продължителността им се предвижда да бъде увеличена, а в събота и неделя пътища няма да бъдат блокирани.
Около 11 ч. селскостопански производители блокираха за кратко магистрала "Тракия" при Бургас. Земеделска техника ще блокира подстъпите към магистралата в град Българово. Фермерите ще протестират на пътното платно до 14 ч. "В петък протестът ще продължи 5 часа. През уикенда ще почиваме", обясни Данаил Иванов от Съюза на зърнопроизводителите.
Блокада имаше и на Подбалканския път при разклона за Павел Баня.
БНТ информира, че за трети пореден ден е блокиран и граничния пункт на Дунав мост при Русе. След като вчера земеделците от Русенска област са изляха над тон и половина прясно мляко, днес в знак на недоволство заради неуредиците по отношение на бранша те запалиха бали със слама.
Селскостопански производители от Варненско блокираха главния път между Варна и Бургас, както и този към Аврен. Те настояват държавата да се застъпи за българското производство. Заричат се да протестират, докато правителството не изпълни исканията им. Днес в протеста се включиха и пчелари. Те поискаха застъпничеството на държавата за производството и се оплакаха от вносния мед, който подбивал цените на родните производители и бил с по-лошо качество.
Около 100 производители на зърно и оранжерийни зеленчуци са блокираха подстъпа към АМ" Тракия" в района на пазарджишкото село Сарая, съобщава БНР. Към тях се присъединиха и животновъди. Според тях животновъдството е най-натовареният и ощетен сектор в земеделието. "Млякото е с цена от 1,20 до 1,80. Имат пазар тия, втората ръка", заяви един от протестиращите.
"Работим 365 дни, почти денонощно и затова се борим за втора категория труд. Борим се и да отпадне бумащината. Днес съм си направила труда да разпечатам и да донеса списък с документите, които ни искат, когато дойдат на проверка - 37 дневника. Ние животни ли да гледаме, ще ги пасем ли или ще приготвяме документи", коментира протестираща фермерка.
Полицията организира обходни маршрути.
Протестиращите земеделци затвориха автомагистрала "Тракия" в района на Стара Загора. По-рано те бяха блокирали с тежка техника движението по пътя Стара Загора - Димитровград.
Протестиращите земеделски производители в Кюстендилско са разочаровани и дори гневни след разговорите на представители на браншовите организации в земеделието с властта. Правителството хитрува, шикалкави и протака, коментираха те пред националното радио. В региона точките на протеста са три - на пътя Кюстендил-Дупница при разклона за с. Слокощица, на изхода на Дупница към София - кръстовището при с. Пиперево, и на изхода на Сапарева баня за Самоков. Протестиращите при разклона за Слокощица изглеждат доста изнервени, защото са проведени две срещи. Колегите им на изхода на Дупница при Пипререво са категорични, че на преговорите в сряда нищо не е постигнато.
При спиране на движението не се създават напрежение и задръствания, единствено ТИР-те и тежкотоварните камиони трябва да изчакват, останалите МПС се пренасочват през други дестинации, обясни началникът на РУ-Кюстендил гл. инспектор Райчо Омерски, цитиран от БНР.
В третия ден на протеста край село Труд е струпана повече техника, отколкото в предишните два дни. Събралите се фермери са над 200. Те са подкрепени от представители на секторите "овощарство", "зеленчукопроизводство", "животновъдство". Дошли са пчелари и лозари от региона. "Продължаваме протестите, защото, освен всички посочени, точки в декларацията ни, искаме гаранция, че законодателните промени, за които настояваме ще се случат", заявиха протестиращите. Те настояват и за повече яснота и относно финансовите искания. Според земеделците коментираната в публичното пространство сума е крайно недостатъчна, за да реши какъвто и да е проблем в селското стопанство. Нямат и яснота и относно предложената справка за разходите.
Във връзка с днешния протест пред Министерския съвет и появили се спекулации, че "земеделци са запалили автомобил и бали сено", от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявиха, че той е на партия "Възраждане", която няма общо със земеделците и протестите им, които се провеждат в цялата страна вече трети ден.
"НАЗ винаги се е разграничавала от политически прояви и искания и информацията по повод участниците в протеста пред Министерски съвет, която някои медии са публикували, е некоректна", допълват от асоциацията.
От организацията посочват още, че протестите на земеделския бранш продължават в цялата страна и в утрешния ден - от 10 ч., с продължителност 5 часа.
Фермерите ще излязат на протест в столицата следващата седмица, ако не бъде постигната договореност с правителството за подпомагането на критичните сектори в размера на финансиране от последните две години. Това заявиха от двете аграрни камари, които се обединиха на протеста във великотърновското село Шереметя при блокадата на пътя София - Варна. Българската аграрна камара (БАК) отново ще се яви самостоятелно на преговорите утре при премиера Денков и очаква да бъдат постигнати взаимни компромиси и от двете страни, заяви на протеста с пътна блокада при село Шереметя Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на ръководството на БАК. "Чувствителните сектори трябва да получат същото, което са получили 2023 г. Нас не ни интересува общия бюджет, до колкото всеки земеделски производител по места го интересува каква му е ставката за стопанството", коментира Караколев. За развитието на протестите той коментира: "Опцията е до края на седмицата да протестираме по места, евентуално от началото на следващата седмица, ако няма изпълнение, идваме в София".
От Агрохранителната камара продължават да искат оставката на земеделския министър Кирил Вътев. Част от исканията ни съвпадат с тези на Аграрната камара, обясни Цанко Цанев от алтернативната браншова организация. "Само че нашите членове са изгубили доверие вече, че ще ни се случат нещата, че ще си получим субсидиите", добави той.
На пътната блокада в Шереметя днес бяха изсипани ябълки и зелки.
Трети ден зърнопроизводители протестираха край Хасково. Селскостопанска техника блокира движението на пътя Хасково-Димитровград и към Свиленград и Пловдив.
Лозарите от Поморие се присъединиха към протеста на земеделците в Бургаска област. Те се включиха в блокадата на главния път Бургас -Карнобат на входа на град Айтос. Протестиращите спряха движението на още 3 места в областта, а полицейски екипи отбиваха трафика по обходни маршрути. Протестиращите и правителството не са постигнали споразумение за разпределението на субсидиите за бранша, посочи председателят на Областния земеделски съюз Николай Киров. Лозарството в България загива, подчертаха производители от Поморие, който се включиха в протеста днес.
Във Врачанско отново беше блокиран пътят между Мизия и Оряхово. В протеста участваха представители на различни сектори - зърнопроизводство, животновъдство и пчеларство. Те имат с малки и средни стопанства и повечето от тях са пред фалит. Протестиращите се надяват да бъде постигнато споразумение с правителството при утрешните преговори.
За трети пореден ден зърнопроизводители във Видин блокираха път пътя към Дунав мост 2.
Заради протестите без достъп до автомагистрала Тракия остана Ямболска област. Блокирано беше и движението към котленския и Ришкия проход, тъй като беше невъзможно преминаването и през пътен възел "Петолъчката".
Земеделски производители от Ловешко блокираха със селскостопанска техника на два пункта на главния път София - Варна и пътя София - Русе при Луковит. Блокадите на пътните възли "Абланица" и "Боаза" по направлението София-Варна и при Луковит на пътя София-Русе започнаха в 10 часа. Колоните от камиони бяха пропускани на всеки час по за 15 минути, а за леките автомобили полицията осигури алтернативни маршрути.
По думите на Димитър Мачуганов, бивш заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, протестите продължават, тъй като предложението на правителството е незадоволително за земеделците. "Никога не е ставало въпрос за 500 милиона. Нека да бъдем коректни. Бюджетът, който евентуално ще посрещне малките и средните като най-нуждаещи се е някъде около 300 милиона", посочи той.
Протестиращите земеделци са категорични, че блокадите ще продължат, докато бъде намерено решение на проблема: "Министърът просто ни прави на маймуни. Има и други начини, които не са красиви. Ако искат да го направим, може да го направим."