За откриването на директна авиолиния между България и Хърватия, засилване на двустранните и икономически отношения се обявиха министрите на външните работи на България и Хърватия - Екатерина Захариева и Давор Иво Щир. Това е първото официално посещение на външен министър от поемането на поста министър на външните работи на Екатерина Захариева. То се случва в рамките на юбилейните 25 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни.

Двамата министри се обявиха за мерки, които ще увеличат стокообмена между двете държави и ще засилят икономическото сътрудничество.

По думите й за 2015 - 2016 г. стокообменът между България и Хърватия се увеличава с около 7-8% . "Българските туристи, които са посетили Хърватия са два пъти повече", посочи Захариева и отчете ръст от 100%. "Не е така за съжаление с хърватските туристи, които са посетили България, но там също има с около 10% увеличение. Надяваме се директна линия между двете столици да доведе до увеличаване на туристическия поток между двете държави", коментира Захариева. Тя изтъкна още, че се надява да задълбочат контактите с организиране на повече съвместни бизнес форуми. В този контекст вече била създадена смесена търговска комисия.

Акцент в срещата на двамата външни министри е обсъждането на обстановката в региона. Двамата потвърдиха позицията за евроатлантическата перспектива за Западните Балкани.

"Обща беше позицията, че няма друга алтернатива за Западните Балкани и тяхното бъдеще в ЕС в зависимост от индивидуалния напредък на всяка една от страните. В момента най-актуалният въпрос е ситуацията в Македония. България и Хърватия очакваме избирането на новото правителство, за да го приветстваме", заяви Захариева.

"Вярваме, че новото правителство в Македония спешно ще започне да работи по всички необходими реформи, за да върне страната към европейския й път", каза още тя.

Министър Захариева подчерта, че двете страни имат общо виждане, че процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа е водещият политически формат в регионалното сътрудничество.

Хърватският й колега Давор Иво Щир определи отношенията между България и Хърватия като приятелски и партньорски.

"Действително в двустранните ни взаимоотношения, аспектът на икономическите такива, е много важен и аз съм съгласен и споделям вече изразеното мнение, че има какво да правим по този въпрос и да търсим механизми за развитие на тези двустранни икономически отношения", посочи Щир.
Според него установяването на въздушни връзки между двете държави ще даде по-голяма възможност за туристически посещения от двете държави.

Сред темите, които са били обсъдени е общата европейска енергийна политика. Хърватия ще изгради до 2019 г. на остров Крък терминал за втечнен газ. "Разбира се в рамките на разговорите бе обсъдена възможността да почерпим от опита на България в усвояването на европейските фондове", коментира още Щир.

Той подчерта също така, че е общо виждането на България и Хърватия за необходимостта от стабилност в Югоизточна Европа, за което работят и двете страни. Външният министър на Хърватия е домакин на традиционен икономически форум в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. По думите този форум ще бъде още една възможност за демонстриране на евроатлантическите перспективи за всички страни в региона.

На въпрос относно изказването на сръбския президент Томислав Николич, обявил се за обединение на Република Сърбия и Република Сръбска, хърватският министър на външните работи Давор Иво Щир коментира , че подкрепят стабилността и независимостта на Босна и Херцеговина.

"Хърватия е първият и основен партньор на Босна и Херцеговина. Ние считаме, че стабилността в тази държава зависи от това наболелите въпроси да се решават чрез социална и икономическа политика. Стабилността трябва да зависи основно от това, а не от нещо друго. В този смисъл на проведените разговори България и Хърватия изразиха общо становище, че стабилността на всички държави на Балканите е основен и важен въпрос.

"Имаме еднакви позиции по тази тема. Реформите в Босна и Херцеговина зависят именно от даването на една европейска перспектива", подчерта Щир.