Споразумението е едно добро начало, но в никакъв случай не е край на процеса на преговорите за това как ще изглежда българският енергиен преход.

Това коментира пред БНР евродепутатът Радан Кънев. Според него големият отсъстващ вчера е бил българският гражданин и неговото здраве.

"Общественият интерес е много по-сложно понятие от интереса на конкретните производители на един конкректен вид енергия. Здравето ни и цените, които плащаме, са други два, по-важни елемента", посочи Кънев.

Провеждането на преговори и подписване на споразумение е нещо, което трябваше да се случи преди 20 години, подчерта той и поздрави премиера Николай Денков за провеждането на този диалог.

Държавата няма да затваря въглищни централи, пазарът ще реши

Държавата няма да затваря въглищни централи, пазарът ще реши

Въпреки това протестите продължават, като АМ "Тракия" ще остане блокирана

Според Радан Кънев крайният вариант на споразумението не дава отговори на тежките въпроси. По мнението му точка 1 е най-добрата част от това споразумение. Тя предвижда опит да се постигне механизъм за капацитет и такъв опит е възможен и е важен, защото ТЕЦ-овете няма да издържат икономически, изтъкна Кънев. Искането за механизъм за капацитет включва в себе си тихото признание на очевидния факт - че цената на енергия от ТЕЦ е твърде висока за пазарните потребители и трябва да се търси начин за подкрепа.

"Но точка 1 съдържа и един по-важен елемент - чрез пазарен механизъм за баланс на електроенергийната мрежа на ТЕЦ-овете или част от тях да бъде дадена задача да балансират непрекъснато увеличаващото се производство от възобновяеми източници, срещу което да получават справедливо възнаграждение. Това е ключовият елемент от споразумението", допълни евродепутатът. Според него обаче "реалистичните и сериозни неща" в споразумението спират дотук.

Радан Кънев отбеляза още, че механизмът за капацитет или разрешението България да подпомага цената на електроенергия от топлоцентрали няма как да бъде постигнато, ако в следващите точки не се предвижда график за постепенно намаляване на производството на електричество от електроцентрали. Освен това, икономически няма кой да купува електроенергия на тези цени, на които в момента я продава ТЕЦ.

България ще има план за плавен преход, посочи Радан Кънев и допълни, че в най-добрия случай той ще бъде щедро финансиран с европейски пари, а в най-лошия случай той ще бъде болезнен.

Нямало нищо пазарно в пазара на енергия

Нямало нищо пазарно в пазара на енергия

Димитър Манолов не знае дали барикадите ще паднат

"Премиерът и цялата делегация на правителството бяха поставени между чука и наковалнята. За никого не е тайна изключително мащабното икономическо влияние на г-н Пеевски и кръговете около него върху дейността на ТЕЦ "Марица 2". За никого не е тайна изключително близките, бих казал неприлични, политически връзки между г-н Ковачки, който притежава най-проблемните ТЕЦ-ове в България и ДПС и в не малка степен ГЕРБ. Пеевски и Ковачки, които предизвикаха протестите, след което услужливо се самопоканиха в сградата на НС, за да покажат, че ще ги решат. Беше изключително зле притиснато българското правителство и българският обществен интерес. Съвсем не винаги интересът на собствениците на 1-2 или 5 ТЕЦ-а или на работещите в тях съвпада лесно с обществения интерес на 6 млн. души", коментира Кънев.

Според него това е най-голямата заплаха пред управлението на България оттук нататък.

"Това може да се повтаря много пъти с всеки икономически сектор или важна социална група, в които хора като Пеевски, Ковачки, Борисов имат ключово влияние, а ние сме една завладяна държава, в която такива хора имат ключово влияние на много места".

Предстоят конституционни промени, напомни евродепутатът и коментира, че съвсем ясен е рискът Делян Пеевски да се окаже отново в ролята на "брокера", който от една страна представлява това, което наричаме статукво, а от друга страна да представлява политическите кръгове, които искат да разрешат проблемите с това статукво или мафия.