Кога лидерите в коалицията ще се запитат какво военният министър Тодор Тагарев прави за сигурността на България, а не за Украйна?
Този въпрос отправи президентът Румен Радев пред медии в Анталия, където участва в дипломатически форум.
Според него критериите за оценка на министри са странни. Радев иска да види министър, който ще работи за развитието на армията ни. Запитан дали Тагарев отговаря на тези изисквания, президентът и върховен главнокомандващ на Българската армия отсече, че иска да види повече.
От доверието между партиите в коалицията и от самооценката, която си дават, зависи дали ще се стигне до поредни предсрочни парламентарни избори, коментира Радев.
В отговор на въпрос кого би посочил за министър-председател при евентуално служебно правителство, Радев заяви, че ще следва процедурата според Конституцията, но подчерта, че големият въпрос е кой ще носи отговорността за избора на министрите в такъв кабинет. "Няма да съм този, който посочва министрите, но трябва с моя подпис под мой указ формално юридически да нося отговорност. Вече няма отговорност. Всичко е така размито, че да няма отговорност", посочи Румен Радев.
Радев коментира и темата с преноса на природен газ. По думите му при отпадане на дерогацията има повишен икономически риск, но да се надяваме, че ще бъде предотвратено скокообразно повишаване на цените.
"Обсъдихме това да възстановя доверието в България като надежден енергиен партньор. То беше нарушено от енергийната вноска. Тя беше промушена в парламента и два месеца по-късно я отмениха. Орбан не го е забравил, в момента Унгария вече провежда процедура по сключване на договор с "Боташ" през нас, а нас вече ни няма. От фактор, който да търгува с газ, се превърнахме само в територия, през която преминава газ", заяви държавният глава
Той обяви, че е поканил турския президент Реджеп Ердоган да посети България, като се надява да дойде още през тази година. Според Радев визитата на турския президент зависи от това дали страната ни ще има устойчиво правителство, защото такава визита трябва да бъде подготвена много сериозно с нови и актуализирани меморандуми и голям бизнес форум. Също и разкриване на много нови възможности за сътрудничество, заяви държавният глава.
Румен Радев и Реджеп Ердоган се срещнаха в рамките на Дипломатическия форум и обсъдиха последните събития, свързани с руско-украинската война и израелско-палестинския конфликт.
"Визията, която набелязахме за задълбочаване на търговския обмен и сътрудничество, остава приоритет и за двете страни. Колкото и изострени да са противоречията и конфликтите в региона, разрешаването им става само чрез дипломация. Настояваме за балансирано използване на всички средства за възстановяване на диалога. Не можем да вземаме решения, които могат да доведат до разрастване на сблъсъка в Украйна. Стигнем ли до ядрено оръжие, нещата вече губят смисъл", смята президентът.
Относно окончателното отпадане от днес на т.нар. дерогация, която позволяваше България да работи с руски петрол, президентът заяви, че трябва да се вземат мерки, за да не се стигне до скокообразно повишаване на цените на горивата. Той посочи, че има икономически риск за такава тенденция предвид и неколкократно повишените такси за преминаване на танкери през "Босфора" и променените маршрути на доставка.
Президентът се срещна и с молдовския премиер Доран Речан. На срещата той заяви подкрепа за европейската интеграция на Молдова, но изрази очакване институциите в страната стриктно да спазват договореностите на най-високо политическо ниво за съхраняването на целостта на Тараклийския район.